Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

March 1, 2014

Zniesienie zwolnienia z VAT sprzedaży samochodów osobowych

0 882

Likwidacja dotyczy zwolnienia od podatku stosowanego przy dostawie samochodów osobowych, przy nabyciu których przysługiwało ograniczone do 50% lub 60% prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Proponowane zmiany zniosą od 1 kwietnia 2014 roku zwolnienie z VAT sprzedaży samochodu, od którego przysługiwało prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego (50%, nie więcej niż 5.000 zł lub 60%, nie więcej niż 6.000 zł). O tym odliczeniu pisaliśmy m.in. w poradzie Opodatkowanie sprzedaży samochodu osobowego z częściowym odliczeniem w 2014 roku; od 1 kwietnia br. ta porada będzie zatem nieaktualna.

To zwolnienie z podatku zastąpione zostanie przez system korekt podatku naliczonego.

Ministerstwo Finansów tak argumentuje przedmiotowe zmiany:

"... projektowane rozporządzenie związane jest z koniecznością dostosowania przepisów o podatku od towarów i usług w zakresie zwolnień od tego podatku do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE) z dnia 19 lipca 2012 r. w sprawie C-160/11 Bawaria Motors. W wyroku tym TSUE wskazał (pkt 39 wyroku), że zwolnienie od podatku VAT przewidziane w § 13 ust. l pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2013 r. poz. 247, z późn. zm. - (obecnie § 3 ust. l pkt 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień - Dz. U. z 2013, poz. 1722) odnoszące się do dostaw pojazdów samochodowych, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało częściowe odliczenie podatku naliczonego, nie mieści się w ściśle określonej hipotezie normy art. 136 lit. b) dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późno zm.). W następstwie ww. wyroku Komisja Europejska zwróciła się do władz polskich o zmianę przepisu § 13 ust. 1 pkt 5 ww. rozporządzenia w celu zapewnienia jego zgodności z prawem Unii Europejskiej. W związku z powyższym, uwzględniając tezy zawarte w ww. wyroku C-160/11, Polska zobowiązała się do wprowadzenia, w miejsce stosowanego obecnie zwolnienia od podatku, rozwiązań, które pełniej realizowałyby zasadę neutralności i powszechności opodatkowania przy sprzedaży pojazdów, przy których nabyciu podatnikowi przysługiwało częściowe prawo do odliczenia podatku naliczonego. Takie regulacje zostały zawarte w uchwalonej przez Sejm w dniu 7 lutego 2014 r. ustawie o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - w dodawanym do ustawy o podatku od towarów i usług art. 90b (druk sejmowy nr 2095).Artykułem tym wprowadza się do ustawy o podatku od towarów i usług system korekt podatku naliczonego, który stosowany byłby m.in. w sytuacji gdy podatnik nabył pojazd samochodowy z ograniczonym prawem do odliczenia, a następnie w okresie 60 miesięcy od nabycia dokonuje sprzedaży opodatkowanej tego pojazdu. Zgodnie z propozycją zawartą w ww. projekcie pojazdy samochodowe o wartości początkowej (wartość tą ustala się zgodnie z przepisami o podatku dochodowym) do 15 tys. złotych będą podlegały 12-miesięcznej korekcie.Wprowadzenie powyższego systemu korekt wymaga likwidacji stosowanego zwolnienia od podatku przy dostawie takich pojazdów i objęcie tej czynności opodatkowaniem na zasadach ogólnych. W konsekwencji przy sprzedaży takiego pojazdu podatnik będzie uprawniony do dokonania korekty nieodliczonej przy nabyciu tego pojazdu kwoty podatku naliczonego, w wysokości proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty”.