Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

February 1, 2018

Zwolnienia z ewidencji na kasie rejestrującej na mocy rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2017 roku

0 1042

1 stycznia 2018 roku weszło w życie nowe rozporządzenie z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2017 r. poz. 2454). Rozporządzenie zasadniczo powiela uregulowania zawarte w rozporządzeniu obowiązującym w 2017 roku i zawiera unormowania dotyczące zwolnień z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego tylko na okres 1 roku (2018).

Zwolnienia przedmiotowe (§ 2 rozporządzenia)

Nowe rozporządzenie przewiduje, analogicznie jak obowiązujące w 2017 roku, zwolnienie dla czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. Katalog czynności wymienionych w załączniku nie uległ zasadniczo zmianom. Powtórzono regulację wyłączającą z obrotu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia czynności, o których mowa w pozycji 37 załącznika do rozporządzenia (tj. dostawa nieruchomości) oraz z tytułu dostawy towarów i świadczenia usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji (pozycja 50 załącznika do rozporządzenia). Pozwala to eliminować obrót, który mógłby nawet przy jednorazowej transakcji pozbawić podatnika możliwości korzystania ze zwolnienia.

Jednakże w I części załącznika do rozporządzenia w poz. 25 dotyczącej czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania symbol PKWiU ex 64–66 - usługi finansowe i ubezpieczeniowe wyłączono ze zwolnienia usługi w zakresie wymiany walut świadczonych przez inne podmioty niż banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania takich usług następuje z dniem 1 kwietnia 2018r).

Zwolnienia podmiotowe (§ 3 rozporządzenia)

Utrzymano na dotychczasowym poziomie kryterium wysokości obrotu, tj. 20 000 zł dla podmiotów kontynuujących, jak i dla rozpoczynających działalność gospodarczą (dla tych ostatnich liczone w proporcji do okresu wykonywania czynności dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w danym roku podatkowym).

Odnosząc się do zwolnień podmiotowo-przedmiotowych, utrzymano także system zwolnień u podatników, u których udział wartości dostaw towarów i świadczonych usług wymienionych w części I załącznika do rozporządzenia w w całkowitym obrocie podatnika realizowanym na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych był w poprzednim roku większy niż 80%.

Nadal, również obowiązuje zwolnienie dla jednostek samorządu terytorialnego w zakresie czynności wykonywanych przez ich jednostki organizacyjne.

Wyłączenia ze zwolnień przedmiotowych i podmiotowych

W § 4 rozporządzenia zawarto katalog czynności, do których nie mają zastosowania zwolnienia określone w § 2 i § 3 rozporządzenia. Wykonywanie tych czynności rodzi bezwzględną konieczność ich ewidencjonowania.

Na mocy nowego rozporządzenia utrzymano nadal zasady wyłączenia ze zwolnienia od ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących pozycji wynikających z zapisu z § 4 ust. 1 pkt 1 lit. a-o oraz pkt 2 lit. a-j rozporządzenia obowiązującego w 2017 r. Jednakże katalog ten został rozszerzony przez objęcie obowiązkiem ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących, bez względu na wysokość osiąganych obrotów następujących usług (§ 4 ust. 1 pkt 2 lit. k-m):

  • kulturalnych i rozrywkowych - wyłącznie w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe (lit. k),

  • związanych z rozrywką i rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne (lit. l),

  • w zakresie wymiany walut, z wyłączeniem usług świadczonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe (lit. m).

W przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w §3 ust. 1 pkt 1 i 2 (zwolnienie do kwoty obrotu), zwolnienie to traci moc z chwilą wykonania czynności, o której mowa powyżej.

W przypadku podatników korzystających ze zwolnienia, o którym mowa w §3 ust. 1 pkt 1 i 2 (zwolnienie do kwoty obrotu), traci ono moc z chwilą wykonania czynności, o której mowa powyżej.

Dla wyłączonych ze zwolnienia nowym rozporządzeniem usług określonych w zapisie § 4 ust. 1 pkt 2 lit. k-m wprowadzono przepis przejściowy określający, iż w przypadku podatników wykonujących takiego rodzaju usługi, którzy:

  • po dniu 31 grudnia 2017 r. do dnia 31 marca 2018 r. kontynuują lub rozpoczynają świadczenie usług lub

  • przed dniem 1 stycznia 2018 roku zaprzestali świadczenia usług a następnie, po wejściu w życie rozporządzenia rozpoczną świadczenie tych usług do dnia 31 marca 2018 r.,

  • ich świadczenie jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 marca 2018 r. (§ 9 ust. 1 rozporządzenia).

Cytowane powyżej zapisy § 9 ust. 1 rozporządzenia mają również zastosowanie do podatników świadczących usługi (jw. kontynuujących, rozpoczynających, wznawiających po zaprzestaniu) określone w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. k-m, a którzy korzystają ze zwolnienia określonego w:

  1. § 2 w powiązaniu z poz. 39 II części załącznika do rozporządzenia tj. jeżeli świadczący usługę otrzymuje w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej i prowadzi stosowną ewidencję oraz

  2. § 3 ust. 1 pkt 3 i 4 rozporządzenia tj. jeśli podatnik świadczy usługi zwolnione wymienione w części I załącznika do rozporządzenia a udział procentowy obrotu z tytułu czynności zwolnionych wymienionych w I części w całkowitym obrocie podatnika realizowanym na rzecz osób fizycznych był w 2017 r. wyższy niż 80% lub jeśli rozpoczęcie usług określonych w części I załącznika nastąpi w trakcie pierwszego lub drugiego półrocza 2018r. to przewidywany przez podatnika udział procentowy obrotu za okres pierwszego półrocza lub za okres do końca roku, w przypadku gdy okres wykonywania tych czynności w roku podatkowym jest krótszy niż sześć miesięcy - również jest wyższy niż 80% - w takim przypadku analogicznie, jeżeli podatnik oprócz ww. usług zwolnionych na podstawie I i II części załącznika świadczy też usługi określone w zapisie § 4 ust. 1 pkt 2 lit. k-m - te ostatnie są zwolnione z obowiązku ewidencjonowania obrotu również tylko do 31 marca 2018r.

Ustawodawca wprowadzając okres dostosowawczy określił również zasadę wynikającą z zapisu § 9 ust. 3 rozporządzenia, zgodnie z którą podatnicy rozpoczynający po dniu 31 grudnia 2017 r. do dnia 31 marca 2018 r. świadczenie usług określonych w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. k–m, którzy przed wykonaniem tych usług w ogóle nie dokonywali sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych - świadczenie tych usług jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania również do dnia 31 marca 2018 r.

Moment utraty zwolnienia

Utrzymano generalną zasadę, iż utrata prawa do zwolnienia z ewidencjonowania następuje po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wystąpiło zdarzenie uniemożliwiające korzystanie z danego zwolnienia (§ 5 rozporządzenia).

Zasady rozpoczęcia ewidencjonowania

Nadal obowiązują analogiczne regulacje dotyczące rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu co najmniej 1/5 zgłoszonych przez podatnika do naczelnika urzędu skarbowego liczby kas. Od pierwszego dnia każdego następnego miesiąca podatnik jest obowiązany zastosować do ewidencjonowania kolejne kasy rejestrujące, w liczbie nie mniejszej niż liczba kas rejestrujących przypadająca do ewidencjonowania w pierwszym miesiącu ewidencjonowania. Metody tej nie można jednak stosować do obrotu wynikającego z czynności, o których mowa w § 4, czyli dostaw/świadczenia usług objętych bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania bez względu na osiągane przez podatnika obroty.

Pozostałe przepisy przejściowe

Podatnicy, którzy przestali spełniać warunki do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, tj. przed 1 stycznia 2018 roku, w celu rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej stosują terminy określone w rozporządzeniu obowiązującym w 2017 roku.

Natomiast w przypadku podatników, którzy nie przestali spełniać warunków do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przed 1 stycznia 2018 r. oraz nie zostali zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania na podstawie § 2 i § 3 nowego rozporządzenia, zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania traci moc z dniem 1 kwietnia 2018 r.

Z kolei, jeśli podatnik przed 1 stycznia 2018r. rozpoczął ewidencjonowanie czynności wymienionych w poz. 36, 41 lub 42 załącznika, zwolnienia, o których mowa w § 2, w zakresie tych czynności ewidencjonowanych, nie stosuje się.

W odniesieniu do pozostałych czynności wymienionych w załączniku podatnik może skorzystać ze zwolnienia.

Ponadto, podatnik, który przed dniem 1 stycznia 2018 r. przestał spełniać warunki do zwolnień o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 3 i 4 rozporządzenia obowiązującego w 2017, nie może korzystać ze zwolnienia określonego w w § 3 ust. 1 pkt 3, tj. ze względu na udział procentowy obrotu.

Anna Kassian