Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA

April 3, 2013

Zwolnienie od podatku dla usługi transportu krwi i jej składników niebędących lekami

0 1034

Świadczone na zlecenie szpitala usługi transportu krwi i jej składników niebędących lekami, jeżeli stanowią transport sanitarny, mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 9 lipca 2012 roku nr ILPP1/443-330/12-3/KG.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do rejestru działalności gospodarczej oraz jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. W ramach prowadzonej działalności, brał udział w postępowaniu konkursowym ogłoszonym przez Szpital, które wygrał i podpisał umowę na świadczenie usług transportu sanitarnego, między innymi krwi i jej składników dla ratowania życia ludzkiego niebędących lekami.

Zgodnie z zawartą umową transport krwi odbywa się całodobowo, na wezwanie, dla konkretnego pacjenta leczonego w Szpitalu. Transportowana jest krew na wykonanie próby zgodności do wykonania pilnej transfuzji dla potrzeb pacjentów leczonych w Szpitalu. Podatnik jest zarejestrowany jako podwykonawca w Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia co skutkowało podpisaniem przedmiotowej umowy i na portalu SZOI.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w opisanym przypadku ma prawo korzystać ze zwolnienia przedmiotowego dla transportu krwi i jej składników niebędących lekami.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy udzielając odpowiedzi dokonał analizy, czy świadczone przez Podatnika usługi mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Bowiem, jak wynika z powyższego przepisu, zwalnia się od podatku dostawę krwi, osocza w pełnym składzie, komórek krwi lub preparatów krwiopochodnych pochodzenia ludzkiego, niebędących lekami.

Natomiast z opisu sprawy wynika, iż Podatnik nie dokonuje dostawy krwi i jej składników niebędących lekami, lecz świadczy na rzecz Szpitala usługę transportu krwi. Również nie można uznać, że jest to czynność złożona, której świadczeniem zasadniczym jest dostawa krwi, natomiast usługą pomocniczą do dostawy krwi jest usługa transportu krwi.

W związku z powyższym dla przedmiotowych usług nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy.

Jednakże w art. 43 ust 1 pkt 20 ww. ustawy, ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku od towarów i usług dla usługi transportu sanitarnego. Jednocześnie w ww. ustawie brak jest definicji transportu sanitarnego. Przedmiotowe usługi zostały zdefiniowane w ustawie o działalności leczniczej, z której wynika, iż przez transport sanitarny należy rozumieć przewóz osób albo materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych, wymagających specjalnych warunków transportu. Poza tym, usługa transportu sanitarnego winna stanowić usługę określoną w art. 5 pkt 33a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, tj. dotyczyć przewozu osób albo materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych, wymagających specjalnych warunków transportu.

Jednocześnie, stosownie do art. 161b ww. ustawy, transport sanitarny wykonywany jest specjalistycznymi środkami transportu lądowego, wodnego i lotniczego (ust. 1). Środki transportu sanitarnego, o których mowa w ust. 1, muszą spełniać cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach przenoszących europejskie normy zharmonizowane (ust. 2).

Reasumując, w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, Dyrektywy 2006/112/WE Rady oraz pomocniczo ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych organ podatkowy stwierdził, że świadczone przez Podatnika na zlecenie Szpitala usługi transportu krwi i jej składników niebędących lekami, jeżeli stanowią transport sanitarny zdefiniowany w art. 5 pkt 33a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.