Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

September 16, 2013

Zwolnienie od podatku dostawy produktów spożywczych dla OPP od 1 października 2013 roku

0 857

Zgodnie ze zmienioną od 1 października 2013 roku ustawą o VAT, obowiązywać będzie zmodyfikowane zwolnienie od podatku dostawy produktów spożywczych przekazywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego, które m.in. rozszerza listę podmiotów uprawnionych do jego zastosowania.

Od 1 października 2013 roku ustawodawca rozszerza możliwość zastosowania zwolnienia od podatku nieodpłatnej dostawy produktów spożywczych przekazywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego dla podmiotów gospodarczych, które nie są producentami żywności (do 30 września br. taką możliwość mają tylko producenci żywności). Czyli zwolnieniem zostaną objęci również podatnicy będący hurtownikami produktów spożywczych, jak również podmioty prowadzące sklepy, punkty gastronomiczne, bary, restauracje.

Znowelizowany od 1 października br. art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT mówi, że zwalnia się od podatku dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2, której przedmiotem są produkty spożywcze, z wyjątkiem napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, jeżeli są one przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację.

Aby zastosować zwolnienie należy spełnić kilka warunków:

  • przekazywane produkty spożywcze nie mogą być napojami alkoholowym,

  • produkty spożywcze muszą zostać przekazane na rzecz organizacji pożytku publicznego,

  • OPP ma obowiązek wykorzystać darowane produkty na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację,

  • dokonujący dostawy musi posiadać dokumentację potwierdzającą dokonanie dostawy na rzecz organizacji pożytku publicznego, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację,

Przedmiotową dostawę należy ująć w ewidencji i deklaracji podatkowej jako czynność zwolnioną od podatku. Nie wystawia się faktury w celu udokumentowania takiej dostawy (do końca grudnia 2013 roku może to być faktura wewnętrzna). Podstawą opodatkowania takich dostaw jest cena netto nabycia towarów lub koszt wytworzenia określony w momencie dostawy dla OPP tych towarów (uwzględniający np. krótki termin przydatności do spożycia przekazywanych produktów spożywczych).

Dostawca produktów spożywczych dla OPP będzie miał w pełne prawo do odliczenia podatku od nabycia tych towarów, o czym mówi art. 86 ust. 8 pkt 3 ustawy o VAT: podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów, o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16.