Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

March 18, 2019

Zwolnienie od podatku sprzedaży udziału w lokalu użytkowym

0 2400

Sprzedaż udziału w lokalu użytkowym korzysta ze zwolnienia od VAT w sytuacji, gdy po modernizacji lokalu doszło do pierwszego zasiedlenia przedmiotowego lokalu użytkowego i od tego momentu do planowanej sprzedaży upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 13 lutego 2019 roku, nr 0113-KDIPT1-1.4012.939.2018.1.WL.

Sytuacja Podatnika

Podatnik jest współwłaścicielem w 1/2 części lokalu użytkowego, w którym prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką. Drugi współwłaściciel prowadzi w tym lokalu kancelarię radcy prawnego. Lokal został nabyty w 2003 roku od osób fizycznych jako lokal mieszkalny i nabywcom nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Współwłaściciele przeprowadzili remont oraz zmienili przeznaczenie lokalu z mieszkalnego na użytkowy i w 2004 roku rozpoczęli użytkowanie lokalu jako lokalu użytkowego przeznaczonego na kancelarię adwokacką i kancelarię radcowską. Przeprowadzony remont lokalu stanowił ulepszenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (przed remontem lokal miał charakter lokalu mieszkalnego, a remont pozwolił na zmianę jego przeznaczenia na lokal użytkowy). Wydatki na remont lokalu użytkowego były wyższe niż 30% wartości początkowej lokalu. W stosunku do wydatków na remont lokalu użytkowego Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Lokal użytkowy objęty zakresem wniosku po remoncie był wykorzystywany wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT przez ponad 5 lat (od 2004 roku i nadal jest wykorzystywany do tych czynności).

Stanowisko Dyrektora

W myśl art.43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W art.2 pkt 14 ustawy, ustawodawca określił co należy rozumieć pod pojęciem pierwszego zasiedlenia. Zgodnie z tym przepisem, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  • wybudowaniu lub

  • ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Należy zwrócić uwagę, że przepisy Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 str. 1 z późn. zm.), posługują się pojęciem „pierwszego zasiedlenia”, jednakże nie definiują tego pojęcia oraz nie wprowadzają dodatkowych warunków go określających. 

W konsekwencji zarówno zgodnie z przepisami Dyrektywy 2006/112/WE oraz w świetle utrwalonego w tej materii orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pierwsze zasiedlenie budynku należy rozumieć szeroko jako „pierwsze zajęcie budynku, używanie”. Co oznacza, że pierwszym zasiedleniem jest zajęcie budynku, jego używanie, w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej.

Zatem w świetle przedstawionych okoliczności i przywołanych przepisów, z uwzględnieniem orzecznictwa Dyrektor uznał, że sprzedaż udziału w lokalu użytkowym korzysta ze zwolnienia na podstawie art.43 ust. 1 pkt 10 ustawy (o ile Podatnik nie wybierze opodatkowania tej sprzedaży), bowiem doszło do pierwszego zasiedlenia przedmiotowego lokalu użytkowego i od tego momentu do planowanej sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

Podstawa prawna: art. 2 pkt 14, art. 43 ust.1 pkt 10 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.