Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

August 26, 2013

Zwolnienie od podatku świadczonych usług, polegających na wykonaniu koncertu

0 817

Otrzymane wynagrodzenie przez Twórcę, za wykonanie koncertu wraz z członkami zespołu, będzie korzystało ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 13 czerwca 2013 roku nr ITPP1/443-271/13/TS.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Twórca, który świadczy usługi wykonania autorskich koncertów jako artysta wykonawca. Stworzone dobro niematerialne spełnia przesłanki artystycznego wykonania zgodnie z art. 85 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Jednocześnie Twórca planuje stworzyć dla potrzeb niektórych usług zespół składający się z tancerzy, wokalistów, instrumentalistów oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania artystycznego wykonania. Każdorazowo z członkami zespołu będzie zawierać umowę o dzieło lub inną umowę szczegółowo regulującą wkład wniesiony przez artystę wykonawcę w danym zespołowym artystycznym wykonaniu. We wszystkich przypadkach to Twórca będzie kierownikiem zespołu, umocowanym do reprezentowania praw do zespołowego artystycznego wykonania zgodnie z art. 91 ww. ustawy. W związku z pełnioną funkcją kierownika Twórca zawierać będzie umowy o wykonanie koncertów zespołu, ustalać honorarium należne całemu zespołowi od organizatora koncertu oraz wystawiać faktury.

W związku z powyższym Twórca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy usługi kulturalne, polegające na zespołowym artystycznym wykonaniu koncertu, gdzie Twórca jest kierownikiem zespołu, jak również wykonawcą wraz z innymi artystami, z którymi każdorazowo zawierane będą umowy o dzieło lub wystawiane faktury ze „stawką zwolnioną” oraz honorarium twórcy mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług korzystać mogą usługi w zakresie kultury oraz dostawa towarów ściśle z tymi usługami związana. Jednakże usługi te, aby mogły korzystać ze zwolnienia, świadczone muszą być przez specyficzne podmioty, tj. podmioty prawa publicznego, podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym, wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Zatem w świetle powołanych powyżej uregulowań zawartych w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, organ podatkowy zauważył, że ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ww. ustawy, korzystają wyłącznie własne twórcze wykonania artystów posiadające cechy oryginalności i indywidualności (utwory), których autorstwo uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub podano do publicznej wiadomości w związku z rozpowszechnianiem utworu.

Odnosząc powołane przepisy prawa do przedstawionego zdarzenia przyszłego organ podatkowy stwierdził, iż o ile świadcząc usługi kulturalne w zakresie wykonania koncertu wspólnie z członkami zespołu (współtwórcami), z którymi Twórca zawrze stosowne umowy, będzie działał Pan jako indywidualny twórca i artysta wykonawca, a otrzymywane wynagrodzenie stanowić będzie honorarium, to usługi te skorzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.