Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

July 4, 2014

Zwolnienie od podatku szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowych oraz z zakresu pierwszej pomocy

0 940

Szkolenia z zakresu BHP, PPOŻ i pierwszej pomocy przedmedycznej będą korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 19 maja 2014 roku nr ITPP2/443-228/14/KT.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Wnioskodawczyni, która planuje rozpocząć jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług szkoleniowych z zakresu bhp, ppoż i pierwszej pomocy przedmedycznej dla firm. W tym celu będzie zatrudniała osobę mającą uprawnienia do przeprowadzania ww. szkoleń i wystawiania zaświadczeń. Szkolenia będą przeprowadzane w formie samokształcenia kierowanego, czyli na podstawie dostarczonych materiałów. Wszelka dokumentacja będzie dostarczana do klientów przez prywatnego przewoźnika. Klient, po przeczytaniu materiałów i wypełnieniu testu odeśle go do Wnioskodawczyni, a zatrudniona osoba sprawdzi test i ewentualnie wystawi zaświadczenie. Kontrahenci będą pozyskiwani środkami telekomunikacyjnymi. Wnioskodawczyni nie będzie działała jako jednostka objęta systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie kształcenia, nie posiada akredytacji w rozumieniu tych przepisów, a przeprowadzane szkolenia nie będą finansowane ze środków publicznych. Szkolenia te stanowią usługi kształcenia zawodowego.

Wątpliwości Wnioskodawczyni dotyczą możliwości zastosowania stawki zwolnionej na powyższe usługi.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy uregulowań art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy wskazał, iż warunkiem zwolnienia od podatku usług w zakresie kształcenia jest spełnienie przesłanki o charakterze podmiotowym odnoszącej się do usługodawcy, który musi być jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Z kolei, aby móc skorzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie ust. 1 pkt 29 powyższego artykułu, szkolenia muszą obejmować nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z konkretną branżą, czy zawodem i muszą mieć na celu uzyskanie, czy uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Dodatkowo należy spełnić jeden ze wskazanych poniżej warunków, tj.:

  • formy i zasady tych szkoleń muszą wynikać z odrębnych od podatkowych aktów prawnych,

  • na świadczone szkolenia uzyskano akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty,

  • szkolenia muszą być finansowane w całości ze środków publicznych.

Natomiast każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odbycie, odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy szkolenia, w tym przekazać mu informacje i instrukcje dotyczące zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy. Bowiem znajomość przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest warunkiem niezbędnym do wykonywania pracy. Obowiązek przeszkolenia podwładnych w zakresie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy nałożony został na pracodawcę ustawą Kodeks pracy.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż usługi szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowe oraz z zakresu pierwszej pomocy, które zamierza prowadzić Wnioskodawczyni, nie będą mogły korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ww. ustawy, gdyż prowadzona firma nie będzie jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Jednakże szkolenia te będą spełniały definicję usług kształcenia zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy, gdyż przepisy Kodeksu pracy oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, określają formy i zasady szkoleń dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, podstawowej pierwszej pomocy przedmedycznej oraz ochrony przeciwpożarowej. Zatem świadczone przez Wnioskodawczynię przedmiotowe szkolenia będą korzystały ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.