Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA

November 28, 2012

Zwolnienie od podatku usług transportu sanitarnego

0 996

Spółka będzie mogła zastosować zwolnienie od podatku VAT dla świadczonych usług transportu sanitarnego osób pod warunkiem, iż powyższe usługi będą wykonywane przeznaczonymi do tego celu pojazdami specjalistycznymi.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 28 września 2012 roku nr IPPP3/443-662/12-2/KT.

Sytuacja podatnika

Do organu podatkowego o wydane indywidualnej interpretacji zwróciła się Spółka, która świadczy usługi transportu pojazdami specjalistycznymi - ambulansami na terenie Polski, jak również zajmuje się organizacją transportów samolotami sanitarnymi oraz organizuje asysty lekarskie i pielęgniarskie. Spółka od początku roku 2009 realizuje kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na obsługę pacjentów w zakresie transportów sanitarnych. Transport ten polega przede wszystkim na przewozie pacjentów na specjalistyczne badania, dializy, rehabilitacje, do pracowni diagnostycznych, oddziałów szpitalnych. Przewozy realizowane są pomiędzy jednostkami służby zdrowia, jak również pomiędzy domem pacjenta a konkretną jednostką służby zdrowia. Spółka wykonuje powyższe usługi przy pomocy specjalistycznych samochodów przystosowanych do transportu osób chorych.

Ponadto Spółka bierze pod uwagę możliwość świadczenia powyższych usług również przy pomocy samochodów, które nie są samochodami specjalistycznymi.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy świadczone usługi polegające na transporcie pacjentów samochodami specjalistycznymi lub samochodami, które nie spełniają kryteriów uznania ich za specjalistyczne przystosowane do transportu chorych, między innymi na badania, rehabilitacje spełniają definicję „transportu sanitarnego” i w konsekwencji korzystają ze zwolnienia przewidzianego w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku od towarów i usług świadczenie usług transportu sanitarnego korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Jednocześnie w ww. ustawie brak jest definicji transportu sanitarnego. Przedmiotowe usługi zostały zdefiniowane w ustawie o działalności leczniczej, z której wynika, iż przez transport sanitarny należy rozumieć przewóz osób albo materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych, wymagających specjalnych warunków transportu.

Natomiast świadczeniem zdrowotnym są działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.

Przedstawiona powyżej analiza przepisów prowadzi do wniosku, iż zwolnienie usługi transportu sanitarnego wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje usługi przewozu wyłącznie osób lub też materiałów biologicznych i materiałów wymagających specjalnych warunków transportu oraz wykorzystywanych do zachowania, ratowania, przywracania lub poprawy zdrowia oraz innych działań medycznych wynikających z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.

Poza tym, usługa transportu sanitarnego winna stanowić usługę określoną w art. 5 pkt 33a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, tj. dotyczyć przewozu osób albo materiałów biologicznych i materiałów wykorzystywanych do udzielania świadczeń zdrowotnych, wymagających specjalnych warunków transportu.

Jednocześnie, stosownie do art. 161b ww. ustawy, transport sanitarny wykonywany jest specjalistycznymi środkami transportu lądowego, wodnego i lotniczego (ust. 1). Środki transportu sanitarnego, o których mowa w ust. 1, muszą spełniać cechy techniczne i jakościowe określone w Polskich Normach przenoszących europejskie normy zharmonizowane (ust. 2).

Podsumowując organ podatkowy uznał, iż w rozpatrywanej sprawie świadczenie usług transportu sanitarnego osób wykonywanego przeznaczonymi do tego celu specjalistycznymi pojazdami, przy czym transport ten służy zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia tych osób, spełnia warunki do zastosowania dla świadczonych usług zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o VAT.

Natomiast w przypadku, gdy do wykonywania przedmiotowych usług Spółka nie będzie używać specjalnych środków transportu, wówczas, na podstawie obowiązujących przepisów, nie będzie można uznać, iż Spółka świadczy usługi transportu sanitarnego. Z tego względu, świadczone przez Spółkę usługi nie będą w tym przypadku spełniały przesłanki pozwalającej na zastosowanie zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 5 pkt 33a, art. 161b ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.