Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

March 21, 2018

Zwolnienie od podatku VAT usług dowozu dzieci i młodzieży do szkoły specjalnej

0 1377

Usługa dowozu dzieci i młodzieży do szkoły przez jednostkę oświaty (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy) korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług jako usługa ściśle związana z usługa podstawową.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Podatkowej w interpretacji indywidualnej z dnia 9 lutego 2018 roku nr 0115-KDIT1-1.4012.902.2017.1.JP

Sytuacja Podatnika

Powiat jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Od 1 stycznia 2017 r. powiat rozpoczął wspólne rozliczenia w podatku VAT wraz z jednostkami podległymi. Dwie z jednostek podległych objętych centralizacją są jednostkami systemu oświaty. Są to jednostki budżetowa świadcząca usługi edukacyjne dla dzieci niepełnosprawnych w zakresie szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły przyspasabiającej do pracy dla absolwentów gimnazjum oraz posiada w swoich strukturach internat.

Ośrodki świadczą usługi dowozu dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Odpłatność za dowóz uczniów gminy regulują na podstawie wystawionych faktur. Opłaty za dowożenie uczniów pokrywają rzeczywisty koszt utrzymania samochodu oraz opiekuna dowożonych uczniów. Kierowcy są pracownikami ośrodków. Ośrodki posiadają samochody specjalnie do tego celu przystosowane. Samochody służą wyłącznie do przewozu uczniów tych SOSW. Ośrodki nie świadczą usług najmu z podmiotami zewnętrznymi. Rodzice dzieci niepełnosprawnych nie ponoszą dodatkowych opłat za przewóz dziecka do szkoły.

Czy świadczenie usług dowozu dzieci i młodzieży do szkoły przez jednostkę oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy będzie korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług jako usługa ściśle związana z usługa podstawową?

Stanowisko Dyrektora

Dowóz dzieci niepełnosprawnych do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług z art. 43 ust. 1 pkt 26 w powiązaniu z art. 43 ust. 17a ustawy o VAT jako usługa świadczona na rzecz uczniów w celu umożliwienia realizacji obowiązku szkolnego.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

  • jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

  • uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym,

  • oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Powiat, w imieniu którego działają jednostki systemu oświaty - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w M. i S., jest jednostką objętą systemem oświaty, która świadczy usługi edukacyjne w zakresie kształcenia i wychowania dzieci niepełnosprawnych.

Dostawa towarów i świadczenie usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 ściśle związanych z usługą podstawową korzysta ze zwolnienia od podatku VAT - o ile są one niezbędne do wykonywania usługi podstawowej, a ich głównym celem nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika , przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia, lecz zapewnia wykonanie usługi podstawowej jaką jest edukacja.

W myśl art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty system oświaty zapewnia w szczególności realizację prawa każdego obywatela RP do kształcenia się oraz prawa dzieci i młodzieży do wychowania i opieki, odpowiednich do wieku i osiągniętego rozwoju. Natomiast stosownie do art. 43 ust. 17a ustawy, zwolnienia o których mowa w ust. 1 pkt 26 mają zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.

SOSW jako jednostka organizacyjna Powiatu spełnia wszystkie warunki uprawniające go do korzystania ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 26 w związku z art. 43 ust. 17a ustawy o podatku od towarów i usług. W tym konkretnym przypadku usługa transportowa, jako usługa pomocnicza jest nierozerwalnie związana z usługą podstawową, jaką jest edukacja.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.