Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

May 6, 2015

Zwolnienie od podatku VAT usługi kompleksowej świadczonej przez Ordynatora

0 1213

Świadczenia zdrowotne wraz z wykonywaniem czynności związanych z kierowaniem oddziałem jako Ordynator będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. a ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 23 kwietnia 2015 roku nr IBPP3/4512-53/15/AŚ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Lekarz, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych wraz z wykonywaniem czynności związanych z kierowaniem oddziałem zastrzeżonych prawem dla Ordynatora. Na podstawie umowy zobowiązał się do udzielenia świadczeń zdrowotnych polegających na ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia pacjentów. Jednocześnie, w tej samej umowie, zobowiązał się do udzielania świadczeń zdrowotnych w Oddziale Neonatologii z intensywną opieką medyczną Szpitala oraz przyjął obowiązki związane z kierowaniem Oddziałem Neonatologii z Intensywną Opieką Medyczną.

Zatem świadczenia wykonywane przez Lekarza są ze sobą powiązane. Za udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach poradni specjalistycznych Lekarz otrzyma wynagrodzenie ustalane procentowo od wartości udzielonego świadczenia. Natomiast z tytułu pełnienia obowiązków Ordynatora Oddziału, Lekarzowi przysługuje dodatek miesięczny. Dodatek przysługuje proporcjonalnie do ilości dni roboczych pozostawania w dyspozycji Lekarza w danym miesiącu.

Zdaniem Lekarza, na świadczone usługi medyczne składa się funkcja lekarza i ordynatora. Bowiem usługa wykonywana jest przez jedną osobę, zaś funkcje stanowią jedno świadczenie, gdyż Lekarz nie pełniłby funkcji Ordynatora gdyby nie był lekarzem. Praca Ordynatora jest połączona z pracą jaką wykonuje Lekarz. Powyższe oznacza, że usługa w zakresie wykonywania czynności związanych z kierowaniem oddziałem zastrzeżonych prawem dla Ordynatora jest niezbędna w osiąganiu celu pracy lekarza, tj. w procesie ratowania, przywracania i poprawy zdrowia pacjenta. Głównym celem wykonywanej usługi jest udzielanie świadczeń zdrowotnych a nie osiąganie dochodu i eliminacja konkurencji na rynku usług. Usługi świadczone przez Lekarza w ramach zawartej ze Szpitalem umowy są usługami w zakresie opieki medycznej, służącym profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Głównym celem świadczonych usług jest ochrona, w tym zachowanie jak i ratowanie zdrowia osoby, która jest operowana, leczona na oddziale Szpitala.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy wątpliwości Lekarza dotyczą kwestii zwolnienia od podatku od towarów i usług świadczeń zdrowotnych wraz z wykonywaniem czynności związanych z kierowaniem oddziałem Neonatologii z Intensywną Opieką Medyczną jako Ordynator.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż oczekiwania klienta Lekarza sprowadzają się do uzyskania świadczenia w postaci usługi opieki medycznej realizowanej na oddziale Neonatologii z Intensywną Opieką Medyczną oraz gabinetach poradni specjalistycznej z jednoczesnym pełnieniem funkcji ordynatora oddziału. Zatem przedmiotowe usługi stanowią jeden nierozerwalny przedmiot czynności oraz są fizycznie i ekonomicznie nierozdzielne. Wobec tego, można mówić o sprzedaży świadczenia kompleksowego, chociaż niewątpliwie zadania realizowane przez Lekarza w ramach pełnienia funkcji Ordynatora w pewnym aspekcie sprowadzają się również do realizacji zadań administracyjnych, lecz w ramach tej funkcji wykonywany jest również szereg obowiązków w zakresie procesu diagnostyczno-leczniczego.

Reasumując organ podatkowy ustalił, iż Lekarz spełnia przesłankę podmiotową wynikającą z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług. Tym samym organ podatkowy uznał, że świadczone przez Lekarza usługi udzielania świadczeń zdrowotnych polegających na ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia pacjentów wraz z obowiązkami związanymi z kierowaniem Odziałem Neonatologii z Intensywną Opieką Medyczną zastrzeżonymi prawem dla Ordynatora stanowią jedno nierozerwalne świadczenie kompleksowe, spełniające przesłankę przedmiotową wynikającą z art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. a ww. ustawy. Bowiem wyodrębnienie niektórych zadań ordynatora z zadań typowo związanych z ratowaniem życia, jest wyodrębnieniem sztucznym i fałszującym podstawowy cel powołania ordynatora w szpitalu. Głównym celem świadczonych przez Lekarza usług jest ochrona, w tym zachowanie, jak i ratowanie zdrowia osoby, która jest operowana, leczona na oddziale Szpitala.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.