Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

January 30, 2012

Zwolnienie od VAT usług artystycznych

0 1090

Artysta, który prowadzi działalność polegającą na występach artystycznych na różnego rodzaju imprezach ma prawo do zastosowania zwolnienia od VAT w stosunku do świadczonych usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w indywidualnej interpretacji numer IPTPP2/443-554/11-4/JS z 13 grudnia 2011 roku.

Sytuacja podatnika

Z zapytaniem do organu podatkowego zwróciła się aktorka prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi artystyczne, występuje na różnych imprezach otwartych i zamkniętych dla dzieci i dorosłych. Osoba ta nie zawsze jednak jest w stanie sama wykonać wszystko, czego oczekuje od niej organizator imprezy i musi się wtedy posiłkować kolegami i koleżankami z branży (również aktorami), zatrudniając ich na umowę o dzieło. Wnioskodawczyni podkreśliła, że istotą świadczonej usługi jest zespołowe, artystyczne wykonanie zlecenia, o którym przesądza twórczy wkład wszystkich członków indywidualnego i konkretnego zespołu pod jej kierownictwem. W każdym takim przedsięwzięciu zespołowym podatniczka bierze czynny udział i nie organizuje imprez, w których wykonawcami są wyłącznie inni artyści. Zainteresowana jest współtwórcą (w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych): scenariusza, tekstów, tłumaczeń tekstów, muzyki, kostiumów, scenografii usług świadczonych pod jej kierownictwem.

Rodzaj działalności firmy Wnioskodawczyni został określony według PKD:

• 90.03.Z - Artystyczna i literacka działalność twórcza

• 90.02.Z - Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych

• 90.01.Z - Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych

• 90.04.Z - Działalność obiektów kulturalnych.

Wnioskodawczyni nie jest podatnikiem VAT. W związku z powyższym, podatniczka zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej o udzielenie odpowiedzi na pytania:

• Czy opisane we wniosku usługi objęte są zwolnieniem od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT?

• Czy po przekroczeniu limitu, który powoduje utratę prawa do zwolnienia podmiotowego,

Wnioskodawczyni musi zarejestrować się jako podatnik VAT?

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi kulturalne świadczone przez:

• podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną,

• indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Z powyższego wynika, iż ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT korzystać mogą jedynie:

• podmioty prawa publicznego,

• podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym,

• podmioty wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej,

• indywidualni twórcy i artyści wykonawcy, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzani w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęć „kultura” i „usługa kulturalna”. Zatem przy dokonywaniu interpretacji ww. przepisu, posłużyć się można wykładnią literalną odwołując się do językowego znaczenia tego wyrazu.

Zgodnie z internetowym Słownikiem języka polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN SA (//sjp.pwn.pl/), kultura oznacza „materialną i umysłową działalność społeczeństw oraz jej wytwory”.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do której odwołuje się ustawodawca w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b - przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są m. in. utwory muzyczne i słowno-muzyczne, a także sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne (art. 1 ust. 2 pkt 7 i 8 ustawy). Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy, domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.

Na podstawie przytoczonych powyżej przepisów organ podatkowy doszedł do wniosku, iż z uwagi na fakt, że Wnioskodawczyni jest podmiotem (artystką) w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT, to świadczone przez nią usługi, o których mowa we wniosku, podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie ww. przepisu.

Zgodnie z art.96 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług, Wnioskodawczyni świadcząc usługi zwolnione od VAT nie ma obowiązku zarejestrowania się jako czynny podatnik tego podatku, o ile w ramach prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności, nie wystąpią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, a ich wartość nie przekroczy kwoty określonej w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art.43 ust.1 pkt 33 lit.b i art.96 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.