Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

April 16, 2015

Zwolnienie podmiotowe z VAT oraz zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przez biura rachunkowe

0 792

W świetle wydanej w dniu 9 kwietnia 2015 roku przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej nr PT3.8101.2.2015.AEW.16 w celu rozwiania wszelkich wątpliwości dotyczących możliwości zastosowania zwolnienia z VAT oraz zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przez biura rachunkowe oraz inne podmioty wykonujące usługi związane z obsługą rachunkowo-księgową, przygotowaliśmy wyjaśnienia zastosowania zmian wynikających z niniejszej interpretacji ogólnej.

Zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy o podatku od towarów i usług ze zwolnienia z VAT nie mogą korzystać usługi prawnicze oraz usługi doradztwa (z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego). Z uwagi na brak w ustawie o podatku VAT definicji terminu „doradztwo” powstały wątpliwości, czy należy odwołać się do wykładni językowej zgodnie z definicją zawartą w internetowym Słowniku Języka Polskiego PWN, czy też należy odwołać się do ustawy o doradztwie podatkowym, gdzie w art. 2 ust. 1 określony został zakres czynności uznawanych za czynności doradztwa podatkowego.

Ostatecznie, Minister Finansów w ww. interpretacji ogólnej stwierdził, że ustawa o VAT nie odwołuje się wprost do innych aktów prawnych, zatem do celów stosowania przepisów art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy o VAT należy stosować wykładnię językową, tym samym za czynności o charakterze doradczym powinny zostać uznane tylko czynności polegające na udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych, celnych oraz w sprawach egzekucji związanej z tymi obowiązkami.

Oznacza to, że czynności polegające na prowadzeniu ksiąg i ewidencji podatkowych jako czynności księgowe oraz sporządzanie deklaracji i zeznań podatkowych uznawanych za czynności o charakterze technicznym, a nie prawnym nie stanowią doradztwa, a zatem przepisy art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. a i b ustawy o VAT nie znajdą do nich zastosowania – podmioty te nadal mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Odnosząc się natomiast do czynności reprezentowania podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach m.in. podatkowych i celnych mają one charakter usług prawniczych, zatem nie mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Reprezentowanie podatników w postępowaniu przed organami administracji publicznej dotyczy konkretnej sprawy wszczętej na wniosek podatnika lub z urzędu przez organ i wymaga złożenia do akt danej sprawy każdorazowo umocowania.

Oznacza to, że czynności polegające na składaniu za podatników do urzędów deklaracji podatkowych przez biura rachunkowe są wyłącznie czynnościami technicznymi i nie stanowią czynności reprezentowania podatników w postępowaniu przed organami administracji publicznej, nie stanowią one usług prawniczych, o których mowa powyżej, a zatem podmioty świadczące te usługi również mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

W zakresie obowiązku stosowania kas fiskalnych zgodnie z § 4 pkt 2 lit.g i h. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwolnień tych nie stosuje się w przypadku świadczenia usług prawniczych, (z wyłączeniem czynności notarialnych) i usług doradztwa podatkowego.

Oznacza to, że podmioty świadczące usługi polegające na prowadzeniu ksiąg i ewidencji podatkowych, tj. usługi księgowe oraz sporządzające deklaracje i zeznania podatkowe uznawane za czynności o charakterze technicznym, a nie prawnym które nie stanowią doradztwa, jak również wykonujące czynności polegające na składaniu za podatników do urzędów deklaracji podatkowych, które są wyłącznie czynnościami technicznymi i nie stanowią usług prawniczych nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej przy świadczeniu ww usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Redakcja Sposób na VAT