Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

September 30, 2016

Zwolnienie podmiotowe z VAT przy świadczeniu usług projektowania instalacji elektrycznych

0 1644

Jestem osobą fizyczną rozpoczynającą prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie wykonywania usług projektowania instalacji elektrycznych. Czy świadcząc tego typu usługi muszę być VAT-owcem?

ODPOWIEDŹ

Nie, jeśli świadcząc usługi projektowania instalacji elektrycznych nie świadczy Pani usług doradztwa, to może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

UZASADNIENIE

Podatnik, po spełnieniu określonych warunków, może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Prawo do tego mają podatnicy zwolnieni przedmiotowo lub podmiotowo z VAT. O ile projektowanie instalacji elektrycznych nie może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o tyle należy rozważyć skorzystanie ze zwolnienia podmiotowego.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przed podtników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Jeżeli podatnik skorzysta ze zwolnienia i w trakcie roku, w którym prowadzi działalność okaże się, że wspomniana powyżej kwota zostanie przekroczona, to z chwilą wykonania czynności, która powoduje to przekroczenie podatnik traci prawo do korzystania ze zwolnienia (art. 113 ust.5 ustawy o VAT).

Natomiast w sytuacji, gdy podatnik rozpoczynający działalność w trakcie roku przekroczy ustaloną w proporcji do okresu prowadzonej działalności powyżej wskazaną kwotę to zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę (art. 113 ust. 10 ustawy o VAT).

W ropatrywanej sprawie należy również odnieść się do treści art. 113 ust. 13 pkt.2 lit. b ustawy o VAT. Zgodnie z nim zwolnień, o których mowa w art. 113 ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa (...). W tym przypadku należy rozważyć, czy świadczone przez podatnika czynności nie wchodzą w zakres usług doradztwa.

Ustawa o VAT nie definiuje pojecia „usługa doradcza”, dlatego należy posłużyć się słownikową definicją tego pojęcia. Przez pojęcie „doradztwo”, zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego, należy rozumieć udzielanie porad, natomiast „doradca” to ten kto udziela porad. Jak widać pojęcie „usługa doradcza” może być szeroko rozumiana. Dlatego najistotniesze w przedmiotowej sprawie jest określenie zakresu wykonywanych czynności. Pamiętać należy, że do zakresu usług projektantów należy sporządzanie projektów wraz z opisami technicznymi, wykonywanie przedmiarów robót związanych z projektami, sporządzanie dokumentacji powykonawczej oraz kosztorysów inwestorskich.

Jeżeli w trakcie wykonywania działalności Czytelnik nie bedzie doradzał inwestorom w jakikolwiek sposób, to uznać można, że prowadzona przez niego działalność skorzysta ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT. Należy również podkreślić,że „(...) porada czy opinia nie musi mieć charakteru odrębnego pisemnego dokumentu, bowiem już samo wykonywanie czynności, których istotą jest doradztwo, decyduje o wyłączeniu tych czynności z zwolnienia podmiotowego” (Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w BydgoszczyITPP2/4512-905/15/KK). Proszę również pamiętać, że przed utratą zwolnienia nie uchroni również Czytelnika unikanie zapisów w umowie, które mogłyby wskazywać na wykonywanie czynności doradztwa.

Agnieszka Kołodziejczak

Podstawa prawna: art. 113 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług