Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , AKTUALNOŚCI , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA , KASY REJESTRUJĄCE

January 29, 2018

Zwolnienie przedmiotowe z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej - płatności przelewem

0 1360

Podatnik nie jest zobligowany do zainstalowania kasy fiskalnej, o ile wszelkie płatności dokonywane przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej są i będą realizowane w formie bezgotówkowej na rachunek podatnika, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności płatność ta dotyczy.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 19 grudnia 2017 roku nr 0114-KDIP1-3.4012.516.2017.1.MT.

Sytuacja Podatnika

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT. Spotka świadczy usługi na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej polegające na organizacji wyjazdów oraz treningów/szkoleń sportowych ogólnorozwojowych dla dzieci i dorosłych. Spółka nie dokonuje dostawy towarów wymienionych w par. 4 ust. 1, ani nie świadczy usług wymienionych w par. 4 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Spółka przekroczyła limit obrotów uprawniający do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej (zwolnienie podmiotowe), jednak od początku prowadzonej działalności przyjęła, że wszystkie kwoty wynagrodzenia za usługi otrzymuje w postaci przelewu na swój rachunek bankowy, za pośrednictwem poczty, banku.

Spółka nie przyjmuje płatności gotówkowych od odbiorców świadczonych przez siebie usług. Z prowadzonej przez Spółkę ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła. Płatności ewidencjonowane są na oddzielnych kontach księgowych, co umożliwia identyfikację zarówno czynności jak i nabywcy. Ponadto wystawiane są faktury dokumentujące świadczone przez spółkę usługi. Spółka nie ewidencjonuje obrotu na rzecz osób fizycznych za pomocą kasy fiskalnej, gdyż uważa, że przysługuje jej tzw. zwolnienie przedmiotowe tj. dotyczące niektórych czynności wykonywanych przez podatnika opisanych w części II załącznika do rozporządzenia(poz. 39).

Czy Spółka może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej?

Stanowisko Dyrektora

Zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz terminów rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji, ustawodawca reguluje na mocy wydawanych rozporządzeń w tym zakresie - w aktualnym stanie prawnym Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zwolnienie z obowiązku instalowania kas rejestrujących zostało określone w § 2 i § 3 ww. rozporządzenia. Z uwagi na fakt, iż podatnik przekroczył limit 20 000 zł nie może on korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego opisanego w § 3 ww. rozporządzenia, a zatem stanowisko swoje opiera o zapisy § 2 ust. 1 rozporządzenia - zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2017 r. czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia, czyli korzysta z tzw. zwolnienia przedmiotowego.

W poz. 39 załącznika do rozporządzenia w części II - sprzedaż dotycząca szczególnych czynności - zwolniono z obowiązku ewidencjonowania świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Reasumując, Spółka może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej.

Podstawa prawna: § 2 i § 3 Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.