Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

July 1, 2018

Zwolnienie usług szkoleniowych finansowanych ze środków publicznych

0 915

Podatnik prowadzi salon fryzjerski a także przeprowadza szkolenia z zakresu nauki technik fryzjerskich. Nie jest instytucją szkoleniową posiadającą akredytację, jest jedynie wpisany jako instytucja szkoleniowa w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Zgłaszają się do firmy inne przedsiębiorstwa, które chcą przeszkolić własnych pracowników w zakresie technik fryzjerskich. Oczywiste jest to jeżeli firma X zgłasza się i zamawia szkolenie, wtedy stosuję stawkę 23%.

Jeżeli firma X zgłasza się na szkolenie i informuje, że środki finansowe którymi będzie płaciła za szkolenie w całości pochodzą z Urzędu Pracy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, to czy powinnam zastosować stawkę 23% czy ZW? Moim zdaniem powinna to być stawka 23%, gdyż to nie firma szkoleniowa bezpośrednio otrzymuje środki finansowe z urzędu pracy tylko firma X i to ona jest beneficjentem pomocy?

ODPOWIEDŹ

Usługa szkoleniowa korzysta ze zwolnienia od podatku. Nie jest przeszkodą w stosowaniu zwolnienia fakt, że środki te nie będą wypłacone bezpośrednio firmie szkoleniowej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit.c ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26 finansowane w całości ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Natomiast na mocy art.82 ust.3 ustawy o VAT, minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w  drodze rozporządzenia, wprowadzić inne niż określone w  art. 43-81 zwolnienia od podatku, a  także określić szczegółowe warunki stosowania tych zwolnień, uwzględniając:

  1. specyfikę wykonywania niektórych czynności oraz uwarunkowania obrotu gospodarczego niektórymi towarami;

  2. przebieg realizacji budżetu państwa;

  3. potrzebę uzyskania dostatecznej informacji o  towarach będących przedmiotem zwolnienia;

  4. przepisy Unii Europejskiej.

I tak, zgodnie z §3 ust.1 pkt 14 Rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 roku w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych oraz świadczenie usług i  dostawę towarów ściśle z  tymi usługami związane.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy, Czytelnik może skorzystać ze zwolnienia w sytuacji, gdy wykonywane usługi kształcenia zawodowego finansowane są w co najmniej 70% ze środków publicznych. W powołanych przepisach nie ma zastrzeżenia, że środki te mają być wypłacone bezpośrednio firmie szkoleniowej.

Klasyfikacja danej czynności jako zwolnionej na podstawie powołanych wyżej przepisów wymaga ustalenia, czy dana usługa stanowi usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego oraz czy i w jakiej części jest ona finansowana ze środków publicznych.

Dla uznania, czy dana usługa spełnia definicję usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego należy odnieść się do art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zgodnie z jego treścią, usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania świadczone na warunkach określonych w art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywy 2006/112/WE obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.

Podatnik świadczy usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Fakt ten potwierdza także informacja, że środki finansowe pochodzą z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Krajowy Fundusz Szkoleniowy to forma wsparcia finansowego, adresowana do pracodawców wspomagających przekwalifikowanie lub aktualizację wiedzy i umiejętności osób pracujących. Środki finansowe pochodzące z KFS są środkami publicznymi. Co oznacza, że jeśli środki finansowe którymi firma X będzie płaciła za szkolenie pochodzą z Urzędu Pracy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, to wówczas można skorzystać ze zwolnienia z VAT (należy pamiętać o zasadzie, że takie szkolenie zawodowe musi być sfinansowane co najmniej w 70% ze środków publicznych).

Zatem, w sytuacji Czytelnika, gdy zapłata za usługi szkoleniowe pochodzi co najmniej w 70% ze środków publicznych, Czytelnik powinien zastosować zwolnienie od podatku:

  • na mocy art.43 ust. 1 pkt 29 lit.c ustawy o VAT: w sytuacji, gdy usługa kształcenia zawodowego finansowana jest w całości ze środków publicznych, lub

  • na mocy §3 ust.1 pkt 14 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 roku w  sprawie zwolnień (...): w sytuacji, gdy usługa kształcenia zawodowego finansowana jest w co najmniej 70% ze środków publicznych.

Prosimy pamiętać, że zgodnie z art. 106e ust.1 pkt 19 lit.a ustawy o VAT, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1, art. 113 ust. 1 i 9 albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 – powinna zawierać wskazanie przepisu ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, zwolnione od podatku należy wykazać w pozycji 10.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.43 ust. 1 pkt 29 lit.c, art.82 ust.3, art.106e ust.1 pkt 19 lit.a ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, §3 ust.1 pkt 14 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 roku w  sprawie zwolnień od podatku od towarów i  usług oraz warunków stosowania tych zwolnień.