Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

June 4, 2014

Zwolnienie z egzekucji składników majątkowych podatnika

0 925

Mam zobowiązania wobec urzędu w związku z nieuiszczonym podatkiem od towarów i usług. Kwota jest dość znaczna i powstała nie z mojej winy. Urząd zajął wierzytelności u moich kontrahentów, co zablokuje moja płynność finansową. Jaka jest możliwość ograniczenia przekazywanych przez moich wierzycieli kwot do urzędu?

ODPOWIEDŹ

Egzekucja VAT ma umocowanie w art. 2 pkt 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wobec powyższego organ egzekucyjny stosuje przewidziane w ustawie środki egzekucyjne. Jednym z nich jest zajęcie wierzytelności pieniężnych. Pomimo, iż egzekucja polega na stosowaniu środków przymusu, które to służą do zapłaty min. VAT, to ustawodawca przewidział zwolnienie z egzekucji całości lub części określonych składników majątkowych.

W tym celu niezbędny jest wniosek podatnika złożony do naczelnika urzędu skarbowego wraz z uzasadnieniem wskazującym na jego ważny interes. Ponadto we wniosku należałoby wskazać kwotę, do której pożądane byłoby ograniczenie zajęcia wierzytelności oraz podanie na jaki czas takie ograniczenie byłoby słuszne.

UZASADNIENIE

W myśl art. 13 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji organ egzekucyjny, na wniosek zobowiązanego i ze względu na jego ważny interes, może zwolnić na czas oznaczony lub nieoznaczony, z egzekucji w całości lub części określone składniki majątkowe zobowiązanego. Trzeba zaznaczyć, że zwolnienie to obarczone jest uznaniem administracyjnym tj. ustawodawca nie związał naczelnika urzędu normą prawną w sprawach o takim samym stanie faktycznym, a co za tym idzie ocena materiału dowodowego jest subiektywna i należy do naczelnika urzędu skarbowego.

Należy nadmienić, iż na podstawie art. 7 tej ustawy, istnieje możliwość zamiany zastosowanego środka egzekucyjnego, na mniej uciążliwy, ale pod warunkiem, że Podatnik wskaże majątek, z którego można przeprowadzić skuteczną egzekucję. W tym przypadku również należałoby złożyć wniosek do naczelnika urzędu wraz z uzasadnieniem i podaniem majątku.

Jednak aby zmniejszyć ingerencję organu egzekucyjnego instytucja rozłożenia na raty zaległości VAT jest zdecydowanie lepszą formą regulowania zobowiązań i nie powoduje utraty płynności finansowej firmy. Co prawda jest to proces, który trwa dwa miesiące, ale ma wiele zalet, jeśli chodzi o kontynuację działalności gospodarczej min. zawiesza się prowadzone postępowanie egzekucyjne i istnieje możliwość uchylenia czynności egzekucyjnych, które to blokują płynność finansową.

Małgorzata Pereczkowska