Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

January 24, 2017

Zwolnienie z opodatkowania działalności niepublicznego teatru

0 1053

Teatr jako jednoosobowa działalność gospodarcza korzysta ze zwolnienia z opodatkowania.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 13 stycznia 2017 roku nr 2461-IBPP1.4512.782.2016.2.AL

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest jednoosobową firmą nie zarejestrowaną do podatku VAT, zajmującą się twórczością dla dzieci. Teatr nie jest podmiotem prawa publicznego czy inną instytucją kulturalną prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, która polega na wystawianiu przedstawień artystycznych w postaci spektakli dla dzieci.

Produkuje we własnym zakresie spektakle teatralne, z którymi jeździ do placówek artystycznych, domów kultury, kin i teatrów agencji organizujących imprezy, urzędów miast na obszarze całego kraju. W związku z tym Właściciel zatrudnia aktorów do konkretnego spektaklu.

Działalność teatru opiera się na autorskich scenariuszach. Właściciel wykonuje spektakle teatralne wraz z innymi aktorami, tworząc poszczególne widowiska kulturalne. Usługi te mają charakter usług kulturalnych, a właściciel firmy jest twórcą i artystą wykonawcą. Efektem działalności firmy jest powstanie utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawie pokrewnym. Teatr jest wynagradzany w formie honorariów, które ustalane są na podstawie odrębnej umowy, w której zawsze jest stroną zobowiązaną do wykonania usługi. Teatr wystawia fakturę za spektakl.

Aktorzy są wynagradzani w formie honorariów na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Aktorzy nie są współtwórcami, gdyż nie wkładają do scenariusza niczego nowego, działając jako artyści wykonawcy na dobro wspólne (spektakl) mają wkład w artystyczne wykonanie.

Czy Teatr jako jednoosobowa firma może korzystać ze zwolnienia z VAT pomimo przekroczenia ustawowego limitu 150.000 zł?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT, zwalnia sie od podatku usługi kulturalne świadczone przez:

  1. podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną,

  2. indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Twórcą jest każda osoba prowadząca faktycznie działalność twórczą, czyli działalność, której efektem jest powstanie utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Użyte w tym przepisie określenie „przejaw działalności twórczej”, należy rozumieć jako uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym.

Natomiast zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. - zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

W przypadku świadczonych przez Wnioskodawcę kulturalnych, decydujące znaczenie ma spełnienie warunków określonych ww. przepisem. Bez znaczenia pozostaje fakt, przekroczenia przez Wnioskodawce limitu obrotu z tytułu świadczenia tychże usług. Zatem mimo przekroczenia wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, z tytułu świadczenia usług kulturalnych Wnioskodawca, w związku ze świadczeniem usług kulturalnych będzie korzystał ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT.