Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , OCHRONA ZDROWIA , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

April 26, 2017

Zwolnienie z opodatkowania nabycia przez Szpital komórek krwi

0 1030

Wewnątrzwspólnotowe nabycie komórek krwi do wykonywania usług medycznych na rzecz pacjentów Szpitala, korzysta ze zwolnienia od podatku VAT

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 27 marca 2017 roku nr 2461-IBPP3.4512.923.2016.1.KG

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym i jest podmiotem leczniczym niebędącym przedsiębiorcą. W ramach działalności leczniczej Szpital świadczy miedzy innymi usługę medyczną będącą przeszczepem szpiku kostnego. Szpital nabywa dostawę komórek krwi do przeszczepu od podmiotu Unijnego zarejestrowanego dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Od dostawcy Unijnego otrzymuje fakturę bez podatku, z podaniem na niej NIP dostawcy. Wystawia dokument wewnętrzny potwierdzający dostawę komórek krwi lub preparatów krwiopochodnych stosując do nabytej dostawy stawkę zwolnioną zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT.

Wnioskodawca zwraca się z pytaniem czy nabyta dostawy krwi do przeszczepu od kontrahenta podlega zwolnieniu od podatku.

Stanowisko Dyrektora

W przedmiotowej sprawie nabycie komórek krwi do przeszczepu wyczerpuje znamiona wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru, gdyż dostawca jest podmiotem unijnym zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a nabywane komórki krwi zostały przemieszczone na terytorium kraju. Nie zachodzą również przesłanki wymienione w art. 10 ustawy, które powodowałaby, że dokonana przez Wnioskodawcę transakcja nie mogłaby być uznana za wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru.

Zatem dokonane przez Wnioskodawcę wewnątrzwspólnotowe nabycie komórek krwi stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy, według stawki właściwej dla tego towaru na terytorium kraju.

1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2018 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i ust. 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%. Przy czym zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 6 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę krwi, osocza w pełnym składzie, komórek krwi lub preparatów krwiopochodnych pochodzenia ludzkiego, niebędących lekami. Wykładnia literalna cyt. wyżej przepisu wskazuje, że zwolnieniem od podatku od towarów i usług jest objęta dostawa konkretnych towarów, tj. krwi, osocza w pełnym składzie, komórek krwi lub preparatów krwiopochodnych pochodzenia ludzkiego, niebędących lekami.

Art. 44 ustawy stanowi, że zwalnia się od podatku wewnątrzwspólnotowe nabycie:

  1. towarów, do których miałyby zastosowanie przepisy art. 43 ust. 1 pkt 5-8;

  2. towarów, których import na warunkach określonych w przepisach dotyczących importu towarów byłby zwolniony od podatku.

W związku z powyższym w rozpatrywanej sprawie wewnątrzwspólnotowe nabycie komórek krwi do wykonywania usług medycznych na rzecz pacjentów Wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 6 ustawy w związku z w art. 44 pkt 1 ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.