Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OŚWIATA I KULTURA , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

October 18, 2017

Zwolnienie z opodatkowania prowadzenia zajęć sportowych

0 1175

Prowadzenie zajęć sportowych w dyscyplinie piłka nożna na rzecz dzieci będących członkami klubu sportowego, za które pobierana będzie jednorazowa opłata członkowska oraz miesięczna opłaty za udział w zajęciach sportowych, korzysta ze zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 22 września 2017 roku nr 0111-KDIB3-2.4012.402.2017.2.SR

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca, będący klubem sportowym, zamierza rozpocząć działalność, której głównym przedmiotem będzie prowadzenie zajęć sportowych dla dzieci w dyscyplinie piłka nożna. Za udział w ww. zajęciach sportowych pobierane będą przez Wnioskodawcę opłaty przeznaczone na pokrycie kosztów działalności Klubu Sportowego, tj. jednorazowa opłata członkowska w Klubie Sportowym (wpisowe) warunkująca członkostwo w Klubie Sportowym, w tym możliwość udziału w zajęciach sportowych Klubu Sportowego oraz miesięczna opłata za udział uczestnika/członka Klubu Sportowego w zajęciach sportowych Klubu Sportowego w danym miesiącu kalendarzowym.

Czy świadczone przez Wnioskodawcę odpłatnie usługi w postaci prowadzenia zajęć sportowych w dyscyplinie piłka nożna na rzecz dzieci będących członkami Klubu Sportowego korzystają ze zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

Stanowisko Dyrektora

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy. Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy, zwalnia się od podatku usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, pod warunkiem że: 

  1. są one konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim, 

  2. świadczący te usługi nie są nastawieni na osiąganie zysków, 

  3. są one świadczone na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym 

  • z wyłączeniem usług związanych z działalnością marketingową oraz reklamowo-promocyjną, wstępu na imprezy sportowe, usług odpłatnego prowadzenia statków przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji, usług odpłatnego zakwaterowania związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym oraz usług

Ze zwolnienia korzystają więc usługi świadczone m.in. przez klub sportowy, które są ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym, a także są konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim. Niespełnienie chociażby jednej z przesłanek (podmiotowej lub przedmiotowej) powoduje, że świadczenie usług nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie ww. regulacji.

Świadczone przez Wnioskodawcę usługi są ściśle związane ze sportem (polegają na organizowaniu zajęć sportowych dla dzieci) i są one konieczne do organizowania i uprawniania sportu oraz są świadczone na rzecz osób uprawiających sport (dzieci uczęszczających do klubu). Ponadto całość dochodu Wnioskodawca będzie przeznaczał na realizację celów statutowych Klubu Sportowego. Z opłat miesięcznych oraz opłat wpisowych pokrywane będą koszty działalności Klubu Sportowego, polegającej na prowadzeniu ww. zajęć. Wnioskodawca nie działa w celu osiągnięcia zysku.

Tym samym do świadczonych usług polegających na prowadzeniu zajęć sportowych w dyscyplinie piłka nożna na rzecz dzieci będących członkami Klubu Sportowego, z tytułu których pobierane będą opłaty miesięczne za udział w zajęciach sportowych oraz jednorazowa opłata członkowska, zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku od towarów i usług przewidziane wskazanym wyżej przepisem, z uwzględnieniem art. 43 ust. 18 ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.