Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

December 6, 2017

Zwolnienie z opodatkowania rekompensaty otrzymanej z ARR

0 975

Otrzymanie rekompensaty pieniężnej z Agencji Rynku Rolnego z tytułu przekazania owoców na cele charytatywne przed zarejestrowaniem się do celów podatku VAT, nie powoduje obowiązku rozliczenia VAT należnego.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 31 października 2017 roku nr 0114-KDIP1-3.4012.386.2017.1.MT

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jako rolnik ryczałtowy przekazał/wycofał z rynku owoce. Natomiast od 1 marca 2017 r. Wnioskodawca zrezygnował ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT i w sierpniu 2017 r. będąc czynnym podatnikiem podatku VAT otrzymał rekompensatę za przekazane owoce od Agencji Rynku Rolnego.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą konieczności rozliczenia podatku VAT w sytuacji otrzymania rekompensaty pieniężnej w sierpniu 2017 r., w sytuacji przekazania towarów, które miało miejsce przed zarejestrowaniem się jako czynny podatnik podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora

Należy zauważyć, że rolnikiem ryczałtowym, w myśl art. 2 pkt 19 ustawy o VAT, jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Zatem, podmiot, który dokonuje dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczy usługi rolnicze może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, posługując się statusem „rolnika ryczałtowego” - zgodnie z art. 2 pkt 19 tej ustawy. Rolnikami ryczałtowymi nie mogą być jednak podatnicy zobowiązani na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Rolnik ryczałtowy, sprzedający produkty rolne pochodzące z własnej produkcji rolnej oraz świadczący usługi w zakresie rolnictwa, jest zwolniony z szeregu obowiązków dotyczących ogółu podatników VAT. Nie dotyczy go obowiązek:

  • wystawiania faktur dokumentujących dokonaną sprzedaż, o których mowa w art. 106b ustawy, 

  • prowadzenia ewidencji dostaw oraz nabyć towarów i usług, 

  • składania w urzędzie skarbowym comiesięcznych deklaracji podatkowych rozliczających podatek VAT, 

  • dokonania zgłoszenia rejestracyjnego celem wpisania do rejestru czynnych podatników VAT, o którym mowa w art. 96 ustawy o VAT.

Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego jako podatnika czynnego VAT.

Mając na uwadze powyższe przepisy prawa należy stwierdzić, że do opodatkowania czynności przekazania owoców w zamian za rekompensatę są zobowiązani producenci rolni będący podatnikami VAT czynnymi. Natomiast tzw. rolnicy ryczałtowi, którzy dokonują dostaw produktów rolnych pochodzących z ich własnej działalności rolniczej (a więc również w ramach dostawy dla organizacji charytatywnych) nie będą odprowadzać podatku VAT z tytułu takich dostaw, rolnicy tacy korzystają bowiem ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.

W związku z tym, że Wnioskodawca na moment dostawy owoców w dniu 22 lutego 2017 r. nie był czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, tylko korzystał jako rolnik ryczałtowy ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT nie jest on zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT z tytułu ww. czynności dostawy owoców.

Tym samym, otrzymanie rekompensaty pieniężnej po rejestracji Wnioskodawcy jako podatnika podatku VAT czynnego z tytułu dostawy towarów (owoców) dokonanej przed rejestracją do celów podatku VAT, nie spowoduje u Wnioskodawcy obowiązku rozliczenia podatku VAT należnego.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 oku o podatku od towarów i usług.