Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

September 2, 2014

Zwolnienie z opodatkowania sprzedaży nieruchomości mieszkalnej

0 936

Dostawa budynków, budowli lub ich części jest zwolniona z opodatkowania, na mocy art. 43 ust 1 pkt 10, jeżeli nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynków, budowli lub ich części upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 16 lipca 2014 r. nr ILPP2/443-319/14-6/EN

Sytuacja Podatnika

Dwaj komornicy sprzedali nieruchomości mieszkalne będące środkiem trwałym w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jako osoba fizyczna. Były to 3 nieruchomości mieszkalne stanowiące 1/6, 3/6 oraz 2/6 budynku, oddane do użytku w 1926 roku. Zakup powyższych nieruchomości został dokonany dwoma aktami notarialnymi od osób fizycznych, tym samym Wnioskodawca nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego. Nieruchomości mieszkalne zostały wprowadzone do środków trwałych z datami aktów notarialnych.

W okresie kwiecień 2003 r. do roku 2006 Wnioskodawca dokonał ulepszeń w budynku na kwotę przekraczającą 30% wartości zakupu oraz miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Nieruchomości mieszkalne w stanie ulepszonym były wykorzystywane do czynności opodatkowanych powyżej 5 lat. W latach 2007-2011 wskazane nieruchomości były w części wynajmowane w ramach prowadzonej działalności, a w części wykorzystywane do prowadzenia w nich przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

Czy sprzedaż poszczególnych nieruchomości mieszkalnych w świetle przedstawionych faktów powinna być dokonana poprzez wystawienie faktur VAT i w związku z tym czy będzie podlegała podatkowi od towarów i usług?

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Na wstępie należy podkreślić, że z uwagi na zakres przedstawionego opisu sprawy oraz sformułowanego pytania odpowiedzi udzielono w oparciu o przepisy obowiązujące w momencie sprzedaży będących przedmiotem wniosku nieruchomości, tj. 16 marca 2013 r. i 25 lipca 2013 r.

W analizowanej sprawie, kluczowym elementem jest ustalenie, czy w odniesieniu do przedmiotowych nieruchomości mieszkalnych, nastąpiło pierwsze zasiedlenie, a jeżeli tak, to w którym momencie.

Mając na uwadze treść art 43 ust. 1 pkt 10 oraz pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług oraz opis sprawy wskazać należy, że do pierwszego zasiedlenia nieruchomości mieszkalnych, które były przedmiotem najmu doszło (po ich ulepszeniu na skutek nakładów przekraczających 30% ich wartości początkowej) w momencie oddania ich przez Wnioskodawcę do użytkowania w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu, tj. w momencie oddania ich w najem co miało miejsce: dla nieruchomości 3/6 w okresie od 11.01.2007 r. do 31.07.2009 r., dla nieruchomości 2/6 i 1/6 w okresie od 11.01.2007 r. do 15.12.2011 r. Tym samym, okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a sprzedażą tych nieruchomości był dłuższy niż dwa lata. Zatem nie zachodzą tutaj wyłączenia ze zwolnienia od podatku VAT – zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W związku z powyższym stwierdzić należy, że sprzedaż części nieruchomości mieszalnych, które były przedmiotem najmu korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy (obowiązujący do dnia 31 grudnia 2013 r.) – w myśl którego, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Natomiast w odniesieniu do części nieruchomości mieszkalnych, które nie były przedmiotem najmu, a które były przez Wnioskodawcę wykorzystywane do własnej działalności gospodarczej stanowiąc środki trwałe pierwsze zasiedlenie (po ich ulepszeniu na skutek nakładów przekraczających 30% ich wartości początkowej) nastąpiło w momencie ich sprzedaży przez komorników. Zatem zachodzą tutaj wyłączenia ze zwolnienia od podatku VAT zawarte w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Jednakże dostawa ww. części nieruchomości mieszkalnych korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z art. 43 ust. 7a ustawy, bowiem po poniesieniu w latach 2004-2006 na przedmiotowych nieruchomościach nakładów przekraczających 30% ich wartości początkowej były one (zgodnie z oświadczeniem Wnioskodawcy), w stanie ulepszonym wykorzystywane przez Wnioskodawcę do czynności opodatkowanych powyżej 5 lat.

W rezultacie, w fakturach dokumentujących sprzedaż powyższych nieruchomości należało zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust.1 pkt 10 oraz 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług.