Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

May 2, 2017

Zwolnienie z opodatkowania usług kształcenia lekarzy

0 961

Organizowanie szkoleń dla lekarzy związane z ich dokształcaniem zawodowym podlega zwolnieniu z opodatkowania.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 29 marca 2017 roku nr 1462-IPPP2.4512.109.2017.1.RR

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jest organizatorem szkoleń dla lekarzy związanych z doskonaleniem zawodowym. Na świadczenie ofertowe wykonawcy składają się najczęściej: zapewnienie wykwalifikowanej kadry (prelegenci), sal wykładowych z wyposażeniem, niezbędnego sprzętu do badań, wydruk materiałów edukacyjnych, identyfikatorów, certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu.

Za udział w konferencjach lekarze po spełnieniu określonych wymogów uzyskują punkty edukacyjne realizując w ten sposób ustawowy obowiązek dokształcania zawodowego w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów z dnia 6 października 2004 r.

Uczestnictwo opłacane jest indywidualnie lub pokrywane przez firmy zewnętrzne lub zakłady pracy (jeżeli są tą publiczne szpitale to opłata jest finansowana ze środków publicznych).Czy do organizowanych szkoleń opłacanych indywidualnie przez lekarzy lub przez firmy zewnętrzne będzie miało zastosowanie zwolnienie w podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29a ustawy VAT, natomiast te finansowane ze środków publicznych 43 ust. 1 pkt 29c ustawy VAT?

Stanowisko Dyrektora

Aby wskazane usługi mogły korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy, muszą być uznane za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego oraz spełniać jeden z warunków określonych w lit. a-c powyższego przepisu. Powołane wyżej przepisy prawa podatkowego przewidują zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub świadczonych przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją lub finansowanych w całości ze środków publicznych.

Niemniej jednak pierwsza z przesłanek oznacza, że dla objęcia zwolnieniem od podatku określonych usług kształcenia, konieczne jest, by usługi te mieściły się w zakresie definicji usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania.

Świadczone przez Wnioskodawcę usługi organizacji szkoleń, jak wyżej ustalono spełniają definicję usług kształcenia zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy. Ponadto zasady organizowania i przeprowadzania ww. szkoleń dla lekarzy zostały ściśle uregulowane w przepisach ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz w rozporządzeniach Ministra Zdrowia w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów.

Jednocześnie wskazać należy, że w odniesieniu do świadczonych usług organizacji szkoleń, które są finansowane ze środków publicznych Wnioskodawca oprócz spełnienia warunków przewidzianych dla zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy spełnia również warunek wynikający ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy.

Dlatego też Wnioskodawca w niniejszej sprawie do organizowanych szkoleń ma prawo korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a, natomiast w sytuacji gdy usługi świadczone przez Wnioskodawcę dodatkowo będą finansowane ze środków publicznych to oprócz ww. zwolnienia zastosowanie znajdzie zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a i c ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.