Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA

January 23, 2013

Zwolnienie z opodatkowania usług opiekuna społecznego świadczonych przez NZOZ

0 948

Usługi opieki nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi w miejscu ich zamieszkania w ramach pełnienia funkcji opiekuna społecznego, spełniają przesłanki wymienione w art. 43 ust.1 pkt 23 ustawy o podatku VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 29 listopada 2012 roku nr IPPP2/443-1054/12-5/KOM.

Sytuacja podatnika

Niepubliczny zakład opieki zdrowotnej (NZOZ), w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi pielęgniarskie, na podstawie zawartego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Powyższe usługi polegają na świadczeniu usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej domowej. Wkrótce planuje świadczyć także usługi opiekuna społecznego, tj. środowiskowego, który będzie pracował na rzecz osób starszych, niesamodzielnych, a jego zadania i czynności będą służyły profilaktyce i zachowaniu zdrowia poprzez wykonywanie następujących czynności z zakresu samoobsługi, higieny osobistej i pielęgnacji.

Opiekun społeczny będzie zajmował się osobami starszymi, u których wszystkie deficyty wynikają z procesu starzenia się, a nie z choroby. Działalność jaką zamierza wykonywać NZOZ w zakresie opiekuna społecznego będzie polegała na świadczeniu usług opiekuńczych w domach podopiecznych.

Ponadto usługi opieki świadczone przez opiekuna społecznego zatrudnionego przez NZOZ wykonywane będą w domu podopiecznego. Usługi te będą świadczone w ramach umów podpisywanych z rodzinami osób chorych i starszych, jak i z Miejskimi lub Gminnymi Ośrodkami Pomocy Rodzinie.

W związku z powyższym NZOZ zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy usługi opiekuna społecznego będą korzystać ze zwolnienia w podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy zwalnia się od podatku usługi pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej oraz usługi określone w przepisach o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a także dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, na rzecz beneficjenta tej pomocy, wykonywane przez:

  • regionalne ośrodki polityki społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, rodzinne domy pomocy, ośrodki wsparcia i ośrodki interwencji kryzysowej,

  • wpisane do rejestru prowadzonego przez wojewodę: 

    • domy pomocy społecznej prowadzone przez podmioty posiadające zezwolenie wojewody,

    • placówki opiekuńczo-wychowawcze i ośrodki adopcyjno-opiekuńcze,

  • placówki specjalistycznego poradnictwa,

  • inne niż wymienione w lit. a-c placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku na podstawie zezwolenia wojewody, wpisane do rejestru prowadzonego przez wojewodę,

  • specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy zwalnia się od podatku usługi opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku, świadczone w miejscu ich zamieszkania przez podmioty inne niż wymienione w pkt 22, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną.

Stosownie do art. 43 ust. 17 ww. ustawy, zwolnienia, o których mowa powyżej, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

  • nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, lub

  • ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Ponadto, w myśl art. 43 ust. 17a ww. ustawy, zwolnienia, o których mowa powyżej, mają zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.

Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia „opieka”. Zatem przy dokonywaniu interpretacji ww. przepisu, należy posłużyć się wykładnią literalną odwołując się do językowego znaczenia tego wyrazu. Zgodnie z definicją zawartą we „Współczesnym słowniku języka polskiego” (Wydawnictwo Langenscheidt, Warszawa 2007 r. tom II str. 1119), „opieka” oznacza „troskliwe zajmowanie się kimś, dbanie o kogoś, zaspokajanie czyichś potrzeb; strzeżenie, pilnowanie kogoś lub czegoś; dozór, piecza, kuratela (…)”.

Wskazać należy, iż na podstawie art. 132 ust. 1 lit. g) Dyrektywy 2006/112/WE Rady w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, państwa członkowskie zwalniają świadczenie usług i dostawę towarów ściśle związanych z opieką i pomocą społeczną, wraz z usługami świadczonymi przez domy spokojnej starości, dokonywane przez podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane za podmioty o charakterze społecznym przez dane państwo członkowskie.

Analizując możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania świadczonych przez dany podmiot usług w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku, świadczone w miejscu ich zamieszkania należy w pierwszej kolejności zbadać czy w sprawie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 22 ww. ustawy, bowiem w przypadku zastosowania zwolnienia w oparciu o ww. przepis brak jest podstaw do dalszego badania spełnienia bądź nie warunków określonych w przepisach art. 43 ust. 1 pkt 23 ww. ustawy, bowiem odnosi się on do usług innych niż wymienione w punkcie 22 art. 43 ust. 1 ww. ustawy.

NZOZ wskazał, że nie jest podmiotem wymienionym w art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy i nie podlega pod ustawę o opiece społecznej. Zatem nie znajdzie tu zastosowanie zwolnienie wynikające z tegoż właśnie artykułu. Można zatem dokonać analizy, czy takie zwolnienie będzie przysługiwało w myśl art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy.

Odnosząc przytoczone regulacje prawne do przedstawionego powyżej opisu zdarzenia organ podatkowy stwierdził, iż świadczone przez NZOZ usługi opieki nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi w miejscu ich zamieszkania w ramach pełnienia funkcji opiekuna społecznego, spełniają przesłanki wymienione w art. 43 ust.1 pkt 23 ustawy, zatem NZOZ będzie mógł zastosować zwolnienie od podatku w zakresie przedmiotowych usług, na podstawie tego przepisu ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 132 ust. 1 lit. g) Dyrektywy Rady z dnia 28 listopada 2006 roku Nr 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.