Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

June 13, 2017

Zwolnienie z opodatkowania wynajmowanej nieruchomości

0 983

Sprzedaż nieruchomości zabudowanych budynkiem mieszkalnym i gospodarczym oddanych w najem w roku 1963 korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 maja 2017 roku nr 0114-KDIP1-1.4012.60.2017.1.LM.

Sytuacja Podatnika

Gmina zamierza sprzedać prawo własności dwóch nieruchomości (działka o nr ewid. 397/51 i działka nr 897/52), zabudowanych budynkami mieszkalnymi i budynkami gospodarczymi na rzecz dotychczasowych najemców. Przedmiotowe nieruchomości stanowią część nieruchomości wywłaszczonej na rzecz ich dotychczasowych najemców. Przedmiotowe nieruchomości stanowią część nieruchomości wywłaszczonej w 1959 r. na rzecz Skarbu Państwa, a następnie decyzją komunalizacyjną w 2014 roku przyjęte na własność Gminy.

Od 1963 roku do chwili obecnej przedmiotowe nieruchomości zamieszkują najemcy budynków mieszkalnych na podstawie zawartych umów najmu. W okresie kiedy Gmina jest właścicielem przedmiotowych nieruchomości nie poniosła żadnych wydatków na ich ulepszenie. Na każdej z działek przeznaczonych do sprzedaży znajduje się budynek mieszkalny jedno-lokalowy oraz budynek gospodarczy, trwale związany z gruntem. Budynki znajdujące się na przedmiotowych działkach zostały wybudowane przez Zarząd Inwestycji jako zabudowania zastępcze mieszkalne i gospodarcze w ramach realizacji budowy .... Wszystkie budynki położone są na działkach ewidencyjnych nr 897/51 i nr 897/52 .

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi fakt czy sprzedaż nieruchomości zabudowanych budynkiem mieszkalnym i gospodarczym korzysta ze zwolnienia od podatku VAT w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 czy 10a ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora

Stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Decydujące dla rozstrzygnięcia czy w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie zwolnienie z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 czy zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a jest rozstrzygnięcie kwestii czy i kiedy względem budynku, budowli lub ich części nastąpiło pierwsze zasiedlenie.

Należy zauważyć, że w kwestii rozumienia definicji pierwszego zasiedlenia wypowiedział się NSA w wyroku z dnia 14 maja 2014 r. o sygn. I FSK 382/14. Sąd w wyroku tym stwierdził, że wykładnia językowa, systematyczna i celowościowa dyrektywy 112 wskazuje wyraźnie, że ww. pojęcie należy rozumieć szeroko jako „pierwsze zajęcie budynku, używanie”.

Ze wskazanego orzeczenia wynika, że „pierwsze zasiedlenie” budynku (po jego wybudowaniu) należy rozumieć szeroko jako pierwsze zajęcie budynku, używanie, w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej. Powyższa kwestia przedstawia się inaczej, w sytuacji, gdy budynek został ulepszony, a wydatki na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej obiektu. Wówczas bowiem, aby nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynku – zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy – musi dojść do oddania obiektu po ulepszeniu do użytkowania w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu (np. w najem).

Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa należy stwierdzić, że w odniesieniu do sprzedawanych przez Wnioskodawcę nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi i budynkami gospodarczymi doszło do ich pierwszego zasiedlenia i od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży upłynie co najmniej 2 lata. Jak wskazano w treści wniosku od 1963 roku do chwili obecnej przedmiotowe nieruchomości zamieszkują najemcy budynków mieszkalnych na podstawie zawartych umów najmu. Zatem w odniesieniu do opisanej nieruchomości doszło do pierwszego zasiedlenia i od momentu pierwszego zasiedlenia do momentu dostawy upłynie okres dłuższy niż dwa lata.

Ze względu, że do przedmiotowej transakcji znajdzie zastosowanie zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, analiza normy art. 43 ust. 1 pkt 10a jest niezasadna.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.