Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

February 21, 2014

Zwolnienie z podatku VAT zbycia nieruchomości zabudowanej budynkiem o funkcji gastronomiczno-mieszkalnej

0 943

Sprzedaż działki zabudowanej budynkiem o funkcji gastronomiczno-mieszkalnej, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 20 grudnia 2013 roku nr IBPP2/443-849/13/AB.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Dłużnik, u którego prowadzona jest przez Komornika Sądowego egzekucja skierowana do nieruchomości składającej się z działki zabudowanej budynkiem o funkcji gastronomiczno-mieszkalnej. W momencie budowy budynku Dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Od 08 marca 2010 roku do 06 maja 2012 roku cała nieruchomość, w tym budynek oraz parking położony w centralnej i wschodniej części nieruchomości, była oddana przez Dłużnika w najem, w której najemca prowadził działalność gospodarczą. Dłużnik nie ponosił wydatków na ulepszenie budynku o funkcji gastronomiczno-mieszkalnej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przekraczających 30% wartości początkowej budynku.

W związku z powyższym Dłużnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w przypadku sprzedaży w drodze licytacji przedmiotowej nieruchomości dostawa taka będzie zwolniona z obowiązku zapłaty podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy stwierdził, iż planowana dostawa budynku o funkcji gastronomiczno – mieszkalnej nie będzie następować w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż do pierwszego zasiedlenia przedmiotowego obiektu doszło 8 marca 2010 roku tj. przy oddaniu całej nieruchomości w najem, jak również spełniony zostanie drugi warunek umożliwiający zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, gdyż między pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku o funkcji gastronomiczno-mieszkalnej minął okres dłuższy niż 2 lata. W związku z powyższym dostawa ta będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy.

Odnosząc się z kolei do opodatkowania parkingu należy mieć na uwadze, że utwardzona nawierzchnia żwirem pełniąca funkcje parkingu nie jest budowlą trwale z gruntem związaną. W konsekwencji, z uwagi na fakt, że parking nie stanowi budowli, to do jego dostawy nie będzie można zastosować zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ww. ustawy. Utwardzoną nawierzchnię należy uznać za rzecz ruchomą i opodatkować stawką właściwą dla materiału, z jakiego został wykonany.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowiony jest budynek o funkcji gastronomiczno-mieszkalnej rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ww. ustawy, stosownie do którego, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntów.

Powyższe oznacza, iż do zbycia gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia takiego korzysta również zbycie gruntu, na którym obiekty te są posadowione.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.