Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW

November 2, 2011

Zwolnienie z VAT importu towarów dostarczanych z Ukrainy do Niemiec

0 2407

Nasza spółka jest podatnikiem VAT zarejestrowanym dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, zajmującym się sprzedażą surowca drzewnego sprowadzanego z Ukrainy. Obecnie zamierzamy zawrzeć umowę na dostawę tego surowca do Niemiec, na rzecz kontrahenta, który jest podatnikiem VAT-UE na terytorium tego kraju. Czy import towarów będzie podlegał opodatkowaniu VAT w Polsce, jeżeli odprawa będzie dokonana na granicy polsko – ukraińskej?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Tak, import surowca z Ukrainy będzie podlegał opodatkowaniu VAT w Polsce. Jednak po spełnieniu określonych warunków, będzie korzystał ze zwolnienia w podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Zgodnie w art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega import towarów. Art.2 pkt 7 ustawy definiuje import towarów jako przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Jeżeli dokonujecie Państwo odprawy celnej na terytorium Polski, to w myśl art.17 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stajecie się Państwo podatnikiem VAT w stosunku do tej czynności.

W §14 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Minister Finansów przewidział jednak zwolnienie od podatku importu towarów w przypadku gdy miejscem przeznaczenia tych towarów jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i wywóz z terytorium kraju tych towarów nastąpi w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Powyższy przepis jest wynikiem implementacji do krajowego systemu prawnego art. 143 lit. d Dyrektywy 2006/112/ WE, gdzie zwolniony z opodatkowania VAT jest import towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium trzeciego lub państwa trzeciego do państwa członkowskiego innego niż państwo członkowskie zakończenia wysyłki lub transport towarów, w przypadku gdy dostawa tych towarów, dokonana przez importera zobowiązanego do zapłaty VAT w związku z importem towarów, jest zwolniona zgodnie z artykułem 138, tj. z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Zgodnie z §14 ust.2, 3 i 4 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, pod warunkiem że importer, który dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, jest podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT UE i w momencie importu podał swój ważny numer identyfikacji podatkowej, o którym mowa w art. 97 ust. 10 ustawy, przyznany mu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz:

1) przedstawił dowód wskazujący, że importowane towary przeznaczone są do transportu lub wysyłki z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego; 

2) podał ważny numer identyfikacyjny VAT:

a) przyznany mu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w państwie członkowskim przeznaczenia importowanych towarów – w przypadku przemieszczenia własnych towarów zgodnie z art. 13 ust. 3 ustawy o VAT, albo

b) nabywcy towarów przyznany mu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w państwie członkowskim przeznaczenia importowanych towarów – w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla innego odbiorcy;

3) w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, przedstawi organowi celnemu następujące dokumenty:

a) dokumenty potwierdzające wykazanie w informacji podsumowującej danej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, oraz

b) w przypadku gdy w informacji podsumowującej oprócz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której mowa w ust. 1, wykazywane są również inne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów i nie jest możliwa identyfikacja danej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, zaświadczenie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzające złożenie przez importera informacji podsumowującej w zakresie tej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów;

4) w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym dokonywany jest import towarów, nie naruszył warunku, o którym mowa w pkt 3, w odniesieniu do towarów importowanych w okresie 17 miesięcy poprzedzających import towarów. Jeżeli warunek ten został naruszony importer składa organowi celnemu w trybie stosowanym przy zabezpieczeniu należności celnych na podstawie przepisów celnych zabezpieczenie w wysokości równej kwocie podatku, który nie zostanie uiszczony.

Z przedstawionego przez Państwo opisu transakcji wynika, że zarówno Państwa spółka jak i przedsiębiorstwo kontrahenta są zarejestrowane dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, a wywóz surowca z terytorium Polski na terytorium Niemiec odbywa się w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Jeżeli zatem spełnicie Państwo warunki opisane powyżej, będziecie mieli prawo do zastosowania zwolnienia w podatku od towarów i usług w stosunku do importowanego towaru.

Ewa Konarska