Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

February 14, 2019

Zwolnienie z VAT sprzedaży nieruchomości

0 1367

Sprzedaż budynku w stosunku do którego nastąpiło pierwsze zasiedlenie oraz od pierwszego zasiedlenia minął okres dłuższy niż 2 lata i wydatki na ulepszenie budynku nie stanowiły 30% wartości początkowej podlega opodatkowaniu VAT, jednak korzysta zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. 

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 11 lutego 2019 roku nr 0115-KDIT1-3.4012.849.2018.1.JC

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca otrzymał wraz z żoną od córki w 2007 roku w drodze darowizny prawo użytkowania wieczystego działki wraz z prawem własności budynków i budowli znajdujących się na tej nieruchomości – przyjęli darowiznę do majątku wspólnego małżeńskiego. Budynki były w ruinie, zostały częściowo zburzone i od nowa odbudowane. Na działce znajdują się 3 budynki oraz 1 budowla (myjnia). Jeden z tych 3 budynków zamierza Pan wraz z żoną sprzedać.wraz z małżonką – czynni podatnicy VAT – planują sprzedaż nieruchomości zabudowanej budynkiem (magazyn maszyn rolniczych), którą wykorzystywali w działalności gospodarczej (od 2009 r. - wynajem). Wnioskodawca w 2013 r. i 2014 r. poniósł nakłady na ulepszenie przedmiotowego budynku, które nie przekroczyły 30% wartości początkowej tego obiektu. Od ponoszonych nakładów dokonano odliczenia podatku VAT.

Ponadto w 2008 roku Wnioskodawca wraz z żoną kupili od Skarbu Państwa tą działkę do majątku wspólnego - podatek VAT od tej kwoty nie był odliczany. Wnioskodawca uważa, że sprzedaż wydzielonej nieruchomości z działki nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stanowisko Dyrektora

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: 

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W art. 2 pkt 14 ustawy, ustawodawca określił co należy rozumieć pod pojęciem pierwszego zasiedlenia. Zgodnie z tym przepisem, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich: 

  1. wybudowaniu lub

  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Należy zwrócić uwagę, że przepisy Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 str. 1 z późn. zm.), posługują się pojęciem „pierwszego zasiedlenia”, jednakże nie definiują tego pojęcia oraz nie wprowadzają dodatkowych warunków go określających. 

W konsekwencji zarówno zgodnie z przepisami Dyrektywy 2006/112/WE oraz w świetle utrwalonego w tej materii orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pierwsze zasiedlenie budynku należy rozumieć szeroko jako „pierwsze zajęcie budynku, używanie”. W efekcie, aby w tej sytuacji można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, jego używania, w tym również na potrzeby własnej działalności gospodarczej. 

Zatem powołane przepisy oraz analiza przedstawionego zdarzenia prowadzi do wniosku, że sprzedaż opisanego budynku będzie wbrew twierdzeniom Wnioskodawcy podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednakże będzie korzystała ze zwolnienia od podatku. Jak bowiem wynika z wniosku, nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynku w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy oraz od pierwszego zasiedlenia minął okres dłuższy niż 2 lata. Ponadto Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ulepszenie budynku stanowiących co najmniej 30 % wartości początkowej. Tym samym sprzedaż będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. 

Jednocześnie, stosownie do treści art. 29a ust. 8 ustawy, zwolnienie od podatku obejmie grunt, na którym posadowiony jest budynek wchodzący w skład opisanej nieruchomości. 

Podstawa prawna: art. 2 pkt 14, art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.