Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

May 1, 2015

Zwolnienie z VAT szkoleń w zakresie prawa jazdy kategorii B

0 989

Jestem zatrudniony na umowę o pracę w szkole średniej, dodatkowo po pracy na umowę zlecenie prowadzę wykłady teoretyczne z przepisów ruchu drogowego w zakresie kat. B w kilku szkołach nauki prawa jazdy oraz prowadzę jazdy z kursantami. Zastanawiam się, czy otworzyć działalność gospodarczą w zakresie szkoleń. Czy usługi te są zwolnione z VAT?

ODPOWIEDŹ

Świadczenie usług szkoleniowych polegających na przeprowadzaniu zajęć teoretycznych i praktycznych w zakresie kursu prawa jazdy kat. B podlega zwolnieniu z VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a. jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

b. uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo - rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Zgodnie natomiast z art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a. prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b. świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c. finansowane w całości ze środków publicznych

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Dla objęcia zwolnieniem od podatku określonych usług szkoleniowych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit.a ustawy konieczne jest łączne spełnienie następujących przesłanek:

- usługi te muszą być kształceniem zawodowym lub przekwalifikowaniem zawodowym;

- szkolenia te muszą być prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Zgodnie z art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) Nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011r., ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 77, s. 1), usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania nie ma w tym przypadku znaczenia.

Z opisu wynika, że bezpośrednimi uczestnikami świadczonych przez Pana usług są osoby ubiegające się o wydanie prawa jazdy kategorii B. Co do zasady jest to nauczanie mające na celu uzyskanie wiedzy do celów zawodowych (usługi kształcenia zawodowego), gdyż posiadanie uprawnienia do kierowania pojazdem w zakresie prawa jazdy kat. B jest obecnie jednym z podstawowych wymogów, jakie stawia się kandydatom do pracy na różne stanowiska.

Z kolei szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy jest ściśle uregulowane w przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym oraz w przepisach wykonawczych do tej ustawy, co oznacza, że spełniona zostaje przesłanka, by usługi te były prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Takie stanowisko zajął na przykład Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 21 kwietnia 2011 roku nr ILPP1/443-145/11-2/MK oraz z dnia 15 marca 2011 roku nr ILPP2/443-14/11-2/SJ.

Zatem prowadzenie przez Czytelnika szkoleń w zakresie prawa jazdy polegających na prowadzeniu zajęć teoretycznych (wykłady z prawa ruchu drogowego kat. B) oraz praktycznych mogą korzystać ze zwolnienia.

Marta Rusin