Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

February 28, 2012

Zwolnienie z VAT szkoleń z zakresu zaburzeń mowy

0 883

Prowadzę działalność gospodarczą szkoleniową i będę organizował szkolenia z zakresu zaburzeń mowy dla logopedów, neurologopedów, terapeutów. Szkolenia będą organizowane dla osób prywatnych, a także dla pracowników z sektora publicznego. Nie posiadam akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Czy mam prawo do zastosowania zwolnienia z podatku od towarów i usług po zmianie przepisów ustawy o VAT?

ODPOWIEDŹ

Zmiany, jakie nastąpiły od 2011 roku w zakresie zwolnień z VAT, dotyczące usług edukacyjnych, są efektem dostosowania polskich przepisów do regulacji unijnych. Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła zmiany w zakresie opodatkowania usług edukacyjnych, w tym także szkoleń dla pracowników firm.

O tym, czy dana usługa edukacyjna jest zwolniona z opodatkowania decydują następujące warunki:

- usługa jest kwalifikowana jako kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie zawodowe oraz

a) prowadzona jest w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b) świadczona jest przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c) finansowana jest w całości ze środków publicznych.

A zatem podstawowym warunkiem skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT jest to, że szkolenie ma charakter kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. W Pana przypadku – szkolenie z zakresu zaburzeń mowy dla logopedów, neurologopedów czy terapeutów – należy uznać za kształcenie zawodowe. Może Pan skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT w sytuacji, gdy szkolenie zostanie sfinansowane w całości ze środków publicznych, a także na podstawie § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym zwolnione z VAT są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70 proc. ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.

Obecne unormowanie zwolnień powoduje, że możliwość skorzystania przez firmę szkoleniową ze zwolnienia szkoleń od podatku VAT istnieje przy spełnieniu powyższego warunku akredytacji lub finansowania ze środków publicznych. Natomiast w sytuacji, gdy Pana działalność będzie polegała na organizowaniu szkoleń dla osób prywatnych (szkolenie nie będzie finansowane ze środków publicznych), bądź też szkolenia będą skierowane do osób niewykonujących zawodów związanych z zaburzeniami mowy (do osób, dla których tego rodzaju szkolenia nie wiążą się ściśle z wykonywanym zawodem) – usługi należy opodatkować według stawki podstawowej, od dnia 1 stycznia 2011 r. w wysokości 23%.

Przedstawiony powyżej pogląd znajduje potwierdzenie w stanowisku organów podatkowych. Zgodnie z interpretacja indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 8 listopada 2011 r. nr IPTPP2/443-423/11-4/JS, od 1 stycznia 2011 roku przepisy podatkowe przewidują zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją lub finansowane w całości ze środków publicznych. Podobne stanowisko wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w indywidualnej interpretacji numer ILPP2/443-133/11-2/MN z 19 kwietnia 2011 roku.

Agnieszka Falkowska