Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

November 29, 2017

Zwolnienie z VAT usług opieki nad osobami starszymi wykonywane przez podwykonawców

0 1468

Usługa polegająca na opiece nad osobami starszymi oraz osobami niepełnosprawnymi w miejscu zamieszkania tych osób podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 13 września 2017 roku nr 0112-KDIL2-1.4012.275.2017.2.SS

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca ma zamiar prowadzić działalność, w ramach której świadczyłby usługi opieki nad osobami starszymi w Niemczech, w miejscu ich zamieszkania, w oparciu o model, w którym korzystałby z pomocy podmiotów zewnętrznych, w taki sposób, że nawiązywałby współpracę z innymi podmiotami i wyłącznie osoby w nich zatrudnione brałyby osobiście udział w opiece nad osobami, na rzecz których Wnioskodawca świadczyłby usługi.

Faktycznie więc wszystkie usługi opiekuńcze będą wykonywane przez jego podwykonawców, będących odrębnymi podmiotami gospodarczymi, prowadzącymi działalność w formie spółek prawa handlowego.

W zależności od zlecenia oraz stanu fizycznego i psychicznego osoby, nad którą sprawowana będzie opieka, wykonywane będą różne czynności, których celem jest utrzymywanie podopiecznego w dobrej kondycji psychofizycznej i umożliwienie pozostania mu we własnym domu, pomimo podeszłego wieku czy występujących schorzeń. Usługi opiekuńcze nie są czynnościami jednorodnymi, lecz w praktyce składają się z szeregu poszczególnych czynności, które w zależności od potrzeb, stanu zdrowia i okoliczności mogą przybierać różną formę. Najczęściej wykonywane są takie czynności jak: pomoc przy myciu, czesaniu, goleniu, kąpieli; pomoc przy czynnościach związanych z utrzymywaniem higieny ciała (przykładowo kremowanie, zmiana pampersów itp.), oklepywanie i masaż ciała, pomoc przy wstawaniu i kładzeniu się, pomoc przy przemieszczaniu się po mieszkaniu, pranie i zmiana bielizny osobistej.

Pomiędzy spółkami operacyjnymi a podopiecznymi nie byłyby zawierane jakiekolwiek umowy cywilnoprawne i nie dochodziłoby pomiędzy nimi do żadnych rozliczeń finansowych. Ponadto w żadnym przypadku Wnioskodawca nie będzie świadczył usług pośrednictwa między podopiecznymi a podwykonawcami.

Ponadto, usługi będące przedmiotem wniosku nie będą usługami wykonywanymi przez podmioty świadczące usługi pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej lub usługi określone w przepisach o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, wymienione w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 22 lit. a-e ww. ustawy.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii ustalenia, czy zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług znajdzie zastosowanie do usług świadczonych w ramach przedstawionego modelu gospodarczego.

Stanowisko Dyrektora

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy, zwalnia się od podatku usługi opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku, świadczone w miejscu ich zamieszkania przez podmioty inne niż wymienione w pkt 22, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną.

Ustawa oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia „opieka”. Zatem przy dokonywaniu interpretacji ww. przepisu, należy posłużyć się wykładnią literalną odwołując się do językowego znaczenia tego wyrazu. Zgodnie z definicją zawartą we „Współczesnym słowniku języka polskiego” (Wydawnictwo Langenscheidt, Warszawa 2007 r. tom II str. 1119) – „opieka” oznacza „troskliwe zajmowanie się kimś, dbanie o kogoś, zaspokajanie czyichś potrzeb; strzeżenie, pilnowanie kogoś lub czegoś; dozór, piecza, kuratela (…)”.

Należy stwierdzić, że świadczone przez Wnioskodawcę usługi opieki nad osobami starszymi oraz osobami niepełnosprawnymi świadczone w miejscu zamieszkania tych osób, będą zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy.

Reasumując, do opisanych we wniosku usług polegających na opiece nad osobami starszymi oraz osobami niepełnosprawnymi w miejscu zamieszkania tych osób, znajdzie zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.