Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OCHRONA ZDROWIA

September 3, 2017

Zwolnienie z VAT usług wykonywanych przez lekarzy

0 1643

Powstaje tzw. NZOZ spółka jawna w ramach której lekarze specjaliści będą wykonywali usługi medyczne. Spółka będzie tez zatrudniała lekarzy specjalistów na tzw. kontrakty (lekarz wystawi spółce fakturę) bądź też na umowy o pracę. Czy usługi spółki będą podlegały zwolnieniu z VAT? Czy lekarze wykonujący usługi dotyczące świadczeń ubezpieczeniowych są zwolnieni z VAT? Chodzi o usługi dotyczące ustalania procentowego uszczerbku na zdrowiu, wykonywanie orzeczeń w ramach NNW, OC itp. - wszelkiej diagnostyki). Czy te usługi korzystają ze zwolnienia podmiotowego czy przedmiotowego? 

ODPOWIEDŹ

Usługi w  zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i  poprawie zdrowia, świadczone przez lekarzy mogą korzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 19.

UZASADNIENIE

W myśl art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Ustawodawca w art. 43 ust. 1 ustawy zwolnił od podatku szereg usług, niezależnie od osiągniętego limitu sprzedaży. I tak, w art. 43 ust. 1 pkt 19 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi w  zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i  poprawie zdrowia, świadczone w  ramach wykonywania zawodów:

  • lekarza i  lekarza dentysty,

  • pielęgniarki i położnej,

  • medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (Dz. U. nr 112, poz. 654, nr 149, poz. 887 i nr 174, poz. 1039),

  • psychologa.

Powyższe zwolnienie ma charakter przedmiotowo-podmiotowy, co oznacza, że warunkiem zastosowania zwolnienia od  podatku od towarów i usług jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek:

  • przesłanki o charakterze przedmiotowym dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj.  usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także

  • przesłanki o charakterze podmiotowym, odnoszącej się do usługodawcy, który musi być podmiotem leczniczym bądź osobą wykonującą zawód lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, psychologa lub inny zawód medyczny w rozumieniu ww. art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej.

Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie od podatku nie znajduje zastosowania.

Zatem jeśli w opisanym przez Państwa przypadku spółka będzie świadczyła usługi, o których mowa powyżej i świadczone będą przez lekarzy to możecie Państwo korzystać ze zwolnienia w podatku VAT.

W zakresie usług dotyczących ustalania procentowego uszczerbku na zdrowiu, wykonywania orzeczeń w ramach NNW, OC itp., wszelkiej diagnostyki usługi te nie są objęte zwolnieniem od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 19.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku w sprawie Margarete Unterpringer vs Pensionsversicherungsanstalt der Arbiter C-212/01 stwierdził, że (…) to cel usługi medycznej decyduje o tym, czy powinna ona być zwolniona z podatku VAT. Dlatego też, jeśli kontekst, w jakim taka usługa jest wykonywana, pozwala ustalić, że jej głównym celem nie jest ochrona zdrowia, włączając w to utrzymanie lub przywrócenie do zdrowia, lecz udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji wywołujących skutki prawne, zwolnienie nie ma zastosowania do takiej usługi.

WSA w Warszawie w wyroku z dnia 24 maja 2016 r. sygn. akt III SA/Wa 1595/15 orzekł,że wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego związku z leczeniem - nie ma prawa do zastosowania zwolnienia z VAT. Świadczenie usług, dokonywane w ramach wykonywania zawodu lekarza, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeśli nie odpowiadają one koncepcji opieki medycznej. Jeśli głównym celem usług medycznych nie jest ochrona, w tym zachowanie lub odtworzenie zdrowia, ale raczej udzielanie porad wymaganych przed podjęciem decyzji wywołujących pewne prawne konsekwencje, nie będzie miało zastosowania zwolnienie od podatku. Jeżeli usługa polega na wydaniu ekspertyzy lekarskiej, to chociaż wyniki tej usługi należą do kompetencji świadczącego usługi medyczne i mogą obejmować działania, które są typowe dla zawodów medycznych, to jednak, aby do takiego katalogu świadczeń zastosować przedmiotowe zwolnienie muszą one służyć profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Zgodnie z powyższym, lekarze, świadczący przedmiotowe usługi mogą korzystać jedynie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust, 1 , czyli do momentu przekroczenia wartości sprzedaży 200.000 zł. 

Należy pamiętać, iż w myśl art. 113 ust 2, do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się m.in. odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z kilkoma wyjątkami.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 19, art. 113 ust 1 i ust.2 ustawy o VAT.