Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zwrot samego biletu wstępu na imprezę bez paragonu fiskalnego daje podstawy do dokonania zwrotu pieniędzy i korekty sprzedaży.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 20 stycznia 2014 roku nr ILPP2/443-1018/13-2/AK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Klub Sportowy, który jest organizatorem ligowych zawodów sportowych prowadzonych przez spółkę z o.o. Klub Sportowy jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Dochody własne pochodzą m.in. z tytułu sprzedaży biletów na mecze drużyny rozgrywanych na własnym stadionie. Sprzedaż ta dokonywana jest na kasach rejestrujących.

Z powodów niezależnych od Klubu Sportowego jedno z zaplanowanych spotkań meczowych nie odbyło się z powodu rezygnacji z udziału przez drużynę przeciwną. Na skutek tego sędzia zawodów orzekł zwycięstwo Klubu Sportowego przez walkower.

W związku z tym, iż mecz się nie odbył, kibice którzy zakupili bilety chcą je zwrócić. W wielu przypadkach jednak nie dysponują już paragonami fiskalnymi na zakupione bilety. W takiej sytuacji Klub Sportowy wstrzymał się z przyjmowaniem zwrotów.

Wątpliwości Klubu Sportowego dotyczą możliwości przyjmowania zwrotu samego biletu wstępu na imprezę, bez paragonu fiskalnego i na tej podstawie dokonywania zwrotu pieniędzy, korekty sprzedaży oraz korekty należnego podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl § 3 ust. 4 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących – zwroty towarów i uznane reklamacje towarów i usług, które skutkują zwrotem całości lub części należności (zapłaty) z tytułu sprzedaży, ujmuje się w odrębnej ewidencji zawierającej:

  • datę sprzedaży;

  • nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy;

  • termin dokonania zwrotu towaru lub reklamacji towaru lub usługi;

  • wartość brutto zwracanego towaru lub wartość brutto towaru lub usługi będących przedmiotem reklamacji oraz wartość podatku należnego - w przypadku zwrotu całości należności z tytułu sprzedaży;

  • zwracaną kwotę (brutto) oraz odpowiadającą jej wartość podatku należnego - w przypadku zwrotu części należności z tytułu sprzedaży;

  • dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży;

  • protokół przyjęcia zwrotu towaru lub reklamacji towaru lub usługi podpisany przez sprzedawcę i nabywcę.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz wskazane wyżej przepisy prawa organ podatkowy uznał, iż dokumentem potwierdzającym dokonanie sprzedaży w tym przypadku wejściówki na mecz żużlowy (bilet) oprócz samego paragonu będzie również przedmiotowy bilet, który zawiera dane dotyczące czasu, miejsca oraz oznaczenia konkretnej usługi, czyli pomiędzy kim a kim rozegrany będzie dany pojedynek. Zatem, za pomocą przedstawionego przez kibica biletu organizator może zidentyfikować zaistniałą sprzedaż, w związku z tym oprócz paragonu fiskalnego dokumentem potwierdzającym dokonanie sprzedaży danej usługi jest bilet wstępu na daną imprezę.

Reasumując, organ podatkowy stwierdził, że Klub Sportowy może przyjmować zwrot samego biletu wstępu na imprezę, bez paragonu fiskalnego i na tej podstawie dokonywać zwrotu pieniędzy i korekt sprzedaży.

Podstawa prawna: § 3 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących.