Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

May 11, 2015

Zwrot faktury korygującej a prawo do obniżenia podatku należnego

0 948

Podatnik jest uprawniony do obniżenia podstawy opodatkowania w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej, mimo, iż Gmina odesłała oryginał faktury wraz z korektą do niej.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 23 kwietnia 2015 roku nr IBPP3/4512-100/15/EJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który w wyniku procesu sądowego odnośnie faktury wystawionej na rzecz Gminy, po analizach biegłych skorygował wartość faktury in minus. W związku z tym, Podatnik wystawił w grudniu 2014 roku fakturę korygującą, dostarczył ją na dziennik podawczy Urzędu Gminy oraz posiada potwierdzenie odbioru na podstawie przybitej prezentaty z pieczątką Urzędu Gminy i datą jej przyjęcia przez Gminę.

Ponadto Gmina korektę uznała oraz zapłaciła wynikające z korekty zobowiązanie wraz z kosztami sądowymi, wypełniając tym samym wyrok sądowy.

Wątpliwość Podatnika dotyczy kwestii czy może dokonać korekty obrotu ustalonego wyrokiem Sądu, jeżeli fakturę pierwotną i korektę do tej faktury dostarczył do Gminy, a po kilku dniach Gmina odesłała oryginał faktury z korektą do niej sporządzoną, ale kwotę z korekty Gmina zapłaciła wraz z kosztami sądowymi, wypełniając wyrok Sądu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów prawa wynika, iż kwoty, o które zmniejsza się podstawę opodatkowania oraz podatku należnego muszą zostać udokumentowane fakturą korygującą, zgodnie z art. 106j ustawy o podatku od towarów i usług, a podatnik musi posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej, by skorzystać z prawa do obniżenia podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego wykazanej na fakturze pierwotnej.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny organ podatkowy stwierdził, iż Podatnik dopełnił formalności wynikających z art. 29a ust. 13 ww. ustawy, tj. dostarczył fakturę korygującą na dziennik podawczy Urzędu Gminy i posiada potwierdzenie odbioru na podstawie przybitej prezentaty.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż Podatnik jest uprawniony do obniżenia podstawy opodatkowania w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej, niezależnie od okoliczności, w której Gmina odesłała Podatnikowi oryginał faktury wraz z korektą do niej.

Podstawa prawna: art. 29a ust. 13, art. 106j ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.