Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

September 1, 2013

Zwrot kosztów magazynowania towaru nieodebranego w terminie

0 2005

Zawarliśmy z naszym kontrahentem (polskim podatnikiem VAT) umowę, zgodnie z którą w razie nieodebrania towaru w terminie 10 dni od dnia jego przygotowania do odbioru kontrahent zobowiązuje się do pokrycia kosztów magazynowania. W czerwcu otrzymaliśmy zwrot takich kosztów magazynowania. Czy mamy obowiązek opodatkowania VAT otrzymanej kwoty i wystawienia faktury czy też możemy potraktować otrzymaną kwotę jako odszkodowanie?

ODPOWIEDŹ

Tak, mają Państwo obowiązek opodatkowania VAT tej transakcji i wystawienia faktury VAT.

UZASADNIENIE

W przedstawionej przez Państwa sytuacji należy przeanalizować przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące zakresu opodatkowania tym podatkiem. Zgodnie z dyspozycją art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Według art.8 ust.1 pkt 2 ustawy za świadczenie usług uważa się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 ustawy, w tym również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Natomiast zgodnie z art.2 pkt 22 ustawy o VAT, za sprzedaż uważa się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega czynność w sytuacji, gdy istnieje bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy świadczoną usługą, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia. Z zadanego pytania wynika, że – zgodnie z postanowieniami umowy – jeśli Państwa kontrahent nie odbierze towaru w określonym terminie to ponosi koszty jego magazynowania. Za magazynowanie nieodebranego w terminie towaru Państwa firma otrzymuje rekompensatę, która obejmuje poniesione koszty magazynowania.

Przepisy podatkowe nie zawierają definicji odszkodowania, zatem w tym zakresie należy posiłkować się przepisami prawa cywilnego. Naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono (art.361 §2 Kodeksu cywilnego), a dłużnik zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi (art.471 Kodeksu cywilnego).

Umowa łącząca Państwa firmę z kontrahentem ma charakter zobowiązaniowy. Za określone w umowie działanie, jakim jest magazynowanie towarów nieodebranych w terminie, otrzymują Państwo wynagrodzenie obejmujące poniesione koszty magazynowania. Otrzymana przez Państwa kwota nie jest odszkodowaniem, gdyż nie jest wypłacona z tytułu naprawienia szkody, a wynika z warunków umowy, które jasno określają postępowanie w sytuacji nieodebrania towaru w terminie. Kwota ta stanowi wynagrodzenie za działanie, które w rozumieniu ww. art.8 ust.1 ustawy o VAT spełnia przesłanki uznania go za świadczenie usług. W Państwa przypadku świadczenie usług polega na tolerowaniu sytuacji, w której Państwa kontrahent nie odbiera towaru w określonym terminie, natomiast kontrahent zobowiązał się do pokrycia ewentualnych kosztów magazynowania, które są wynagrodzeniem za Państwa działanie (zachowanie). Kwoty te zatem są następstwem wyświadczonych przez Państwa usług. Tak więc zwrot kosztów magazynowania otrzymany w czerwcu przez Państwa firmę należy opodatkować VAT, gdyż stanowi on zapłatę za wykonaną przez Państwa firmę usługę magazynowania.

Z uwagi na fakt, że, jak dowiedziono powyżej, otrzymana kwota stanowi – zgodnie z zawartą umową – wynagrodzenie za wykonaną usługę, mają Państwo obowiązek opodatkowania VAT świadczonej usługi i, zgodnie z art.106 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, w tej sytuacji należy wystawić fakturę VAT i rozliczyć transakcję w deklaracji podatkowej.

Agnieszka Falkowska

Komisarz Skarbowy