Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

June 16, 2014

Zwrot kosztów poniesionych na budowę magistrali średnicowej a VAT

0 1083

Kwota, którą Spółka otrzyma od Dostawcy Ciepła, obejmująca zwrot kosztów poniesionych w ramach realizacji inwestycji budowy magistrali średnicowej, nie stanowi wynagrodzenia z tytułu odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i nie musi zostać udokumentowana poprzez wystawienie faktury VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 19 maja 2014 roku nr ITPP2/443-220/14/AK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która zajmuje się dystrybucją ciepła wytarzanego przez Dostawcę Ciepła, w szczególności na rynku lokalnym na rzecz ostatecznych odbiorców.

Spółka mając na względzie poprawę możliwości przesyłowych na niektórych odcinkach sieci ciepłowniczej będącej jej własnością, a także polepszenie warunków cieplno-hydraulicznych w sieci, zamierza wybudować tzw. magistralę średnicową. Powyższą inwestycją jest zainteresowany również Dostawca Ciepła.

W związku z powyższym, Spółka zawarła z Dostawcą Ciepła umowę, której przedmiotem jest zobowiązanie Spółki do zaprojektowania i wybudowania magistrali średnicowej wg trasy ustalonej przez strony, oraz określenie zasad zwrotu przez Dostawcę Ciepła na rzecz Spółki części kosztów wykonania magistrali średnicowej.

Rozliczenie przedmiotowych kosztów nastąpi po rozpoczęciu eksploatacji magistrali średnicowej przez Spółkę. Spółka pragnie wskazać, iż podstawę do kalkulacji kosztów realizacji inwestycji przez podlegających zwrotowi przez Dostawcę Ciepła stanowić będzie suma wszystkich wydatków (bez VAT) udokumentowanych przez Spółkę na podstawie faktur VAT, rachunków, umów z wykonawcami, względnie decyzji bądź odrębnych uzgodnień z Dostawcą Ciepła, które były podstawą do wydatkowania przez Spółkę środków finansowych związanych z realizacją Inwestycji, w tym kosztów finansowych poniesionych na obsługę pożyczki lub kredytu bankowego zaciągniętego przez Spółkę w celu realizacji Inwestycji. Skutkiem wykonania Umowy będzie dodatkowo ustanowienie przez Dostawcę Ciepła na rzecz Spółki służebności przesyłu w rozumieniu art. 305 ustawy Kodeks Cywilny, na prawie wieczystego użytkowania nieruchomości. Służebność przesyłu zostanie ustanowiona na czas nieokreślony, za odrębnym wynagrodzeniem określonym w przedłożonym przez Spółkę operacie szacunkowym i będzie podlegała na prawie do korzystania z pasa technicznego, w którym ułożone są sieci ciepłownicze wraz z urządzeniami towarzyszącymi.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy kwota, którą otrzyma od Dostawcy Ciepła, obejmująca zwrot kosztów poniesionych w ramach realizacji budowy magistrali średnicowej, nie stanowi wynagrodzenia z tytułu odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i nie musi zostać udokumentowana poprzez wystawienie przez Spółkę faktury VAT.

Zdaniem Spółki zwrot kosztów poniesionych w ramach realizacji inwestycji budowy magistrali średnicowej, nie stanowi wynagrodzenia z tytułu odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Spółka podkreśliła, iż w przedmiotowej sprawie przesłanki warunkujące uznanie danej czynności za świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT nie zostaną spełnione. Bowiem Dostawca Ciepła nie zleca Spółce usługi polegającej na wybudowaniu magistrali średnicowej, za co wynagrodzeniem miałby być udział w kosztach jej budowy, a jedynie godzi się z decyzją biznesową Spółki o podjęciu zadania inwestycyjnego i dobrowolnie zgadza się ponieść część kosztów. Umowa zawarta pomiędzy stronami nie reguluje zatem odpłatnego świadczenia usług przez Spółkę na rzecz Dostawcy Ciepła w rozumieniu VAT, w której usługobiorca jest beneficjentem działań podejmowanych przez usługodawcę, a korzyścią uzyskiwaną przez usługodawcę z tego tytułu jest otrzymane świadczenie wzajemne. Dlatego też przedmiotowe czynności nie spełniają podstawowych przesłanek, jakie powinny zaistnieć, aby miało miejsce świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując, kwota, którą ma otrzymać Spółka, obejmująca zwrot kosztów poniesionych w ramach realizacji inwestycji budowy tzw. magistrali średnicowej nie stanowi wynagrodzenia z tytułu wykonania przez Spółkę na rzecz Dostawcy Ciepła odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

W związku z tym, płatność dokonywana przez Dostawcę Ciepła nie powinna być dokumentowana poprzez wystawienie faktury VAT, ale możliwe jest udokumentowanie przedmiotowych płatności poprzez wystawienie przez Spółkę noty obciążeniowej.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W przedmiotowej interpretacji organ podatkowy uznał stanowisko Spółki za prawidłowe i stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpił od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Podstawa prawna: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.