Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95) , ROZLICZENIA VAT

September 1, 2013

Zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni

0 998

Gdy podatnik dokonuje kompensaty należności z zobowiązaniem kontrahenta w drodze wzajemnego potrącenia należności, to następuje wygaśnięcie zobowiązania, jednakże pozbawia to podatnika możliwości ubiegania się o dokonanie przez urząd skarbowy zwrotu różnicy podatku naliczonego nad podatkiem należnym w skróconym terminie – 25 dni.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 29 lipca 2013 roku nr IPTPP4/443-292/13-7/OS.  

Sytuacja Podatnika

Spółka zamierza nabyć od osoby fizycznej, Sprzedającego w drodze umowy sprzedaży prawo użytkowania wieczystego nieruchomości. Spółka przewiduje, iż część lub całość zapłaty ceny za działki może zostać dokonana w formie potrącenia przez Spółkę i Sprzedającego wzajemnych należności. Pozostała po potrąceniu część ceny będzie wówczas zapłacona za pośrednictwem rachunków bankowych Spółki i Sprzedającego.

Spółka uważa, że będzie uprawniona do przyspieszonego zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego związanego z nabyciem tych działek w terminie 25 dni, ponieważ wszystkie faktury, z których wynika VAT naliczony do odliczenia w danej deklaracji VAT (w tym faktura VAT wystawiona na jego rzecz w związku z nabyciem działek) zostaną przez Spółkę zapłacone w całości, nawet jeżeli zapłata (w całości lub częściowo) nastąpi w formie potrącenia wzajemnych należności stron.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dyrektor nie zgodził się ze stanowiskiem spółki wskazując na art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT. W sytuacji, gdy podatnik chce skorzystać z wcześniejszego zwrotu VAT, musi bezwzględnie zapłacić za dokonane zakupy gotówką bądź przelewem za pośrednictwem rachunku bankowego. W żadnym miejscu wskazany przepis nie odnosi się do możliwości regulowania należności w drodze potrącenia (kompensaty) wzajemnych wierzytelności.

Tym samym Spółka chcąc skorzystać z tego uprawnienia szczególnego, tzn. otrzymać zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni, jest zobowiązany dokonać zapłaty gotówką lub przelewem za faktury dotyczące transakcji poniżej 15.000 euro oraz wyłącznie przelewem z rachunku bankowego w odniesieniu do transakcji udokumentowanych fakturami, gdy należność przekracza kwotę 15.000 euro, o której mowa w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Podstawa prawna: art. 87 ust. 2, ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 498 Kodeksu cywilnego