Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

January 31, 2018

Zwrot nadwyżki podatku VAT - warunki przedłużenia terminów podstawowych

0 1022

Czynny podatnik VAT wykazał w deklaracji kwotę podatku naliczonego wyższą od podatku należnego i zaznaczył pozycję wskazującą, iż chce uzyskać zwrot różnicy na konto bankowe. Jakie okoliczności mogą powodować przedłużenie podstawowego terminu zwrotu?

Odpowiedź

Urząd skarbowy może przedłużyć podstawowy termin zwrotu podatku VAT, jeżeli poweźmie uzasadnione podejrzenia, iż zwrot w wykazanej kwocie jest nienależny. Przedłużenie wymaga wydania postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu, które musi być wydane przed upływem tego terminu. Jeżeli okaże się, że przedłużenie terminu zwrotu było niezasadne, podatnikowi należą się odsetki w wysokości 50% odsetek za zwłokę. Na postanowienie o przedłużeniu zwrotu podatnikowi przysługuje zażalenie, a następnie skarga do WSA.

Uzasadnienie

W sytuacji, gdy czynny podatnik VAT wykaże kwotę podatku naliczonego wyższą od kwoty podatku należnego, może skorzystać z dwóch trybów:

  • pierwszy, to tzw. zwrot pośredni, polegający na przeniesieniu kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na kolejny okres rozliczeniowy,

  • drugi, żądanie (wnioskowanie) o zwrot kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy podatnika.

Co do zasady należy przyjąć, że wniosek (zaznaczenie właściwej pozycji w deklaracji VAT) rozpoczyna (może rozpocząć) po stronie urzędu skarbowego procedurę weryfikacji zasadności zwrotu. Weryfikacja żądań podatnika powinna zakończyć się w ramach wynikającego z deklaracji terminu zwrotu. Jak wskazuje się w art.87 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług (u.p.t.u.) : … Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanej w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego … . Natomiast począwszy od 1.01.2017 r. ustawodawca wprowadził art.87 ust.2b u.p.t.u., gdzie wskazuje się, iż: Weryfikacja zasadności zwrotu różnicy podatku może obejmować sprawdzenie rozliczenia podatnika, rozliczeń innych podmiotów biorących udział w obrocie towarami lub usługami, będącymi przedmiotem rozliczenia podatnika, oraz sprawdzenie zgodności tych rozliczeń z faktycznym przebiegiem transakcji.

Jeżeli zatem urząd skarbowy poweźmie wątpliwość, czy zwrot jest zasady może przeprowadzić weryfikację zarówno u podatnika jak i jego kontrahentów (w tym podmiotów, które uczestniczyły na wcześniejszych etapach w łańcuchu dostaw lub usług). Gdy natomiast czas niezbędny do zweryfikowania zasadności zwrotu jest dłuższy niż termin zwrotu wynikający z deklaracji, to organ podatkowy ma prawo do przedłużenia tego terminu, aż do zakończenia weryfikacji. W kwestii przedłużenia terminu zwrotu wypowiedział się NSA (wyrok z dnia 11.02.2015 r., sygn. I FSK 2127/13) wskazując, że przedłużenie terminu zwrotu … musi opierać się na odpowiednich przesłankach wynikających ze stanu faktycznego danej sprawy. Muszą zatem wystąpić okoliczności, które wskazują, że istnieje potrzeba dodatkowej weryfikacji … (zasadności zwrotu). … Chodzi … o wykazanie, że istnieją okoliczności przemawiające za potrzebą dodatkowej weryfikacji zasadności zwrotu.

Urząd skarbowy, w przypadku występowania uzasadnionych przesłanek co do kwestionowania zasadności zwrotu, zobligowany jest do wydania postanowienia o przedłużeniu zwrotu. Podstawą wydania postanowienia jest treść art.274b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa (OP): Jeżeli przeprowadzenie czynności sprawdzających zasadność zwrotu podatku wymaga przedłużenia terminu zwrotu podatku wynikającego z odrębnych przepisów, organ podatkowy może postanowić o przedłużeniu tego terminu do czasu zakończenia czynności sprawdzających. Należy w tym miejscu wskazać, że ta sama podstawa prawna, tj. art.274b OP ma zastosowanie, jeżeli przedłużenie terminu zwrotu wynika z prowadzonej kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej oraz postępowania podatkowego (uchwała NSA z dnia 24.10.2016 r., sygn. I FPS 2/16).

Urząd skarbowy powinien wydać postanowienie przed upływem terminu zwrotu. A contrario należy przyjąć, iż jeżeli organ nie dochował zasady, to powinien pomimo trwania procedury weryfikacji zwrócić podatnikowi podatek w terminie wynikającym

Ponadto, podatnik który otrzymał postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu ma dwa podstawowe prawa:

  • a) może złożyć zażalenie do naczelnika urzędu skarbowego zgodnie z treścią art.274b §2 OP: Na postanowienie, o którym mowa w § 1, służy zażalenie,

  • b) jeżeli zażalenie nie zostanie uwzględnione podatnik ma prawo w dalszej kolejności złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na podstawie art.3 §2 pkt 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (u.p.s.a): Sądy administracyjne sprawują kontrolę działalności administracji publicznej i stosują środki określone w ustawie.

§ 2. Kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie w sprawach skarg na:

2) postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie, a także na postanowienia rozstrzygające sprawę co do istoty.

  • c) jeżeli okaże się, że przedłużenie terminu zwrotu było nieuzasadnione, podatnikowi

należne są odsetki – odsetki są wypłacane w wysokości 50% odsetek za zwłokę

Mariusz Nowak

Podstawa prawna: art.3 §2 pkt 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, art.274b §2 ustawy Ordynacja podatkowa oraz art.87 ust.2 i art.87 ust.2b ustawy o podatku od towarów i usług.