Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI , ROZLICZENIA VAT

August 2, 2016

Zwrot niesłusznie ściągniętych kwot z tytułu podatku VAT

0 1093

Urząd ściągnął mi z konta kwotę VAT za miesiąc kwiecień. Deklarację VAT za kwiecień skorygowałem tak, że VAT do zapłaty nie wystąpił. Korektę złożyłem przed otrzymaniem upomnienia. Uważam, że kwota z pierwotnej deklaracji nie powinna być ściągnięta przez Urząd więc złożyłem skargę. Czy Urząd zwróci mi niesłusznie ściągniętą kwotę wraz z kosztami upomnienia i kosztami egzekucyjnymi?

ODPOWIEDŹ

Tak, Urząd zwróci niesłusznie ściągnięte kwoty, z tym, że koszty egzekucji zwróci organ egzekucyjny, a należność główną, odsetki i koszty upomnienia zwróci organ podatkowy. Niesłusznie ściągnięte kwoty powinny zostać zwrócone na rachunek bankowy, z którego zostały zrealizowane lub na rachunek bankowy wskazany przez Podatnika.

UZASADNIENIE

Jeżeli organ podatkowy spowodował niezgodne z prawem wszczęcie i prowadzenie egzekucji, to w myśl art. 64 c § 3 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji pobrana należność z tytułu kosztów egzekucyjnych powinna zostać zwrócona Podatnikowi wraz z ustawowymi odsetkami od dnia pobrania.

Z przedstawionej spraw wynika, że korekta deklaracji VAT-7 za kwiecień pomniejszyła należny podatek do zapłaty do zera. Zatem zmiana deklaracji wynikała z poprawienia błędu, który został popełniony przy poprzednim jej sporządzaniu. Skorygowanie deklaracji polega na ponownym i poprawnym już wypełnieniu formularza, z zaznaczeniem, że w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z korektą złożonej już uprzednio deklaracji.

Odliczanie podatku naliczonego oraz korekty odliczeń podatku, dokonane przez podatnika, regulują także przepisy art. 184 - 186 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zgodnie z zapisami Dyrektywy kwota początkowego odliczenia podlega korekcie zgodnie z procedurami określonymi przez państwo członkowskie, w szczególności jeśli:

  • kwota odliczenia była wyższa lub niższa od kwoty odliczenia przysługującego podatnikowi,

  • po złożeniu deklaracji uległy zmianie czynniki uwzględnione przy odliczeniu kwoty podlegającej odliczeniu, zwłaszcza w przypadku odstąpienia od zakupów lub uzyskania obniżonych cen.

Powyższe oznacza, że konieczność korekty deklaracji powstaje w każdym przypadku, gdy kwota zadeklarowanego odliczenia podatku naliczonego została dokonana błędnie lub jeśli początkowe założenia stanowiące podstawę do odliczeń zostały zmodyfikowane przez późniejsze wydarzenia.

Ogólne zasady dokonywania korekt wynikają z art. 81 ustawy Ordynacja podatkowa. Według tych przepisów co do zasady podatnicy mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Zatem, Czytelnik miał prawo do skorygowania uprzednio złożonej deklaracji. Korekta deklaracji spowodowała, że nie wystąpił podatek VAT do zapłaty.

Wobec faktu, że korekta została złożona w organie podatkowym przed doręczeniem upomnienia, organ podatkowy nie powinien kierować sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego, bowiem zgodnie z art. 15 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, postępowanie egzekucyjne może być wszczęte dopiero po upływie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia.

Należy więc uznać, że egzekucja została wszczęta i prowadzona niezgodnie z prawem, zatem ściągnięte koszty egzekucyjne powinny być zwrócone Podatnikowi wraz z naliczonymi od dnia pobrania odsetkami ustawowymi. W zaistniałej sytuacji organ podatkowy jest również zobowiązany od zwrotu niesłusznie pobranego podatku VAT wraz z odsetkami i kosztami upomnienia.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 15 § 1 i art. 64 c § 3 ustawy z dnia 17.06.1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. z 2016r. poz. 599), art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.)