Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

June 1, 2013

Zwrot opłaty skarbowej wpłaconej nienależnie w związku z rejestracją

0 979

W związku z rejestracją na VAT złożyłem w urzędzie skarbowym X zgłoszenie rejestracyjne VAT-R oraz wniosłem opłatę skarbową w wysokości 170 zł. Urząd przesłał zgłoszenie do urzędu Y, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności. Aby nie przedłużać procedury rejestracji w urzędzie Y, ponownie uiściłem opłatę skarbową – tym razem na konto właściwego urzędu miasta dla drugiego urzędu skarbowego. Czy jest możliwość odzyskania pierwotnie wpłaconych nienależnie pieniędzy?

ODPOWIEDŹ

Tak. Jeżeli mimo zapłacenia opłaty urząd nie dokonał czynności urzędowej jaką jest rejestracja na podatek od towarów i usług oraz nie wystawił potwierdzenia zarejestrowania podatnika podatku od towarów i usług jako podatnika VAT czynnego lub podatnika VAT zwolnionego – opłata skarbowa podlega zwrotowi.

UZASADNIENIE

Na podstawie art.96 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art.5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust.3. Zgłoszenia dokonuje się przy pomocy formularza VAT-R. Potwierdzenie zarejestrowania podatnika podatku od towarów i usług jako podatnika VAT czynnego lub podatnika VAT zwolnionego podlega opłacie skarbowej w wysokości 170 zł.

Zgodnie z art.12. Ust.1 ustawy z 16 listopada 2006 roku o opłacie skarbowej organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach opłaty skarbowej jest od dokonania czynności urzędowej, wydania zaświadczenia oraz zezwolenia (pozwolenia, koncesji) — organ podatkowy właściwy ze względu na siedzibę organu lub podmiotu, który dokonał czynności urzędowej albo wydał zaświadczenie lub zezwolenie (pozwolenie, koncesję).

Na podstawie art.9 ust.1 wyżej cytowanej ustawy, opłata skarbowa podlega zwrotowi:

1) od dokonania czynności urzędowej — jeżeli mimo zapłacenia opłaty nie dokonano czynności urzędowej;

2) od wydania zaświadczenia lub zezwolenia (pozwolenia, koncesji) — jeżeli mimo zapłacenia opłaty nie wydano zaświadczenia lub zezwolenia (pozwolenia, koncesji).

Zwrot opłaty skarbowej następuje na wniosek. Zatem aby podatnik odzyskał opłatę skarbową wpłaconą do niewłaściwego urzędu, powinien złożyć wniosek o jej zwrot w urzędzie, na którego konto dokonał pomyłkowej wpłaty. W uzasadnieniu wniosku należy podkreślić, że Urząd Skarbowy X nie dokonał rejestracji na podatek VAT oraz, że opłata została ponownie wpłacona, ale już do właściwego organu. Pamiętać należy jednak, że  opłata skarbowa nie podlega zwrotowi po upływie pięciu lat licząc od końca roku, w którym dokonano jej zapłaty.

Magdalena Misiak