Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jak wygląda procedura zwrotu VAT przy zakupach w czasie podróży wakacyjnych w krajach poza UE.

ODPOWIEDŹ

W czasie wakacyjnych podróży do krajów nie będących członkami Unii Europejskiej istnieje możliwość zwrotu VAT od dokonanych tam zakupów. Należy pamiętać, że podatek VAT nie podlega zwrotowi za zakupy dokonane w żadnym kraju Unii Europejskiej, ponieważ obszar całej Unii Europejskiej objęty jest wspólnym rynkiem.

Trudno jest znaleźć aktualną listę krajów refundujących VAT od zakupów oraz opis procedur w poszczególnych krajach z tym związanych. Odpowiednich informacji powinna udzielić ambasada odpowiedniego kraju. Ponadto w tym przypadku istnieje zasada wzajemności, czyli zwrot podatku dokonywany jest podmiotom z tych krajów, które dokonują tego wobec podmiotów polskich.

Zwrot przysługuje w przypadku zakupu towarów, a nie usług. Szczegółowy katalog zależny jest od przyjętej przez dane państwo polityki. Zazwyczaj na zwrot można liczyć kupując odzież, obuwie, biżuterię, elektronikę czy kosmetyki. Jednak poszczególne kraje stawiają pewne ograniczenia np. w Norwegii nie przysługuje zwrot podatku za zakupioną żywność, a w Tunezji za żywność, alkohol, tytoń.

Kraje, które zwracają podatek, określają minimalne kwoty wartości zakupów, od jakich podatek jest zwracany. Minimalny próg wynosi z reguły równowartość od 200 do 1000 zł.

Przy zwrocie podatku należy spełnić pewne wymagania, które stawiają poszczególne kraje. Ubiegając się o zwrot podatku należy posiadać dowód zapłaty za zakupiony towar oraz paszport. Kupiony towar musi być w oryginalnym opakowaniu i nie nosić śladów używania. Odpowiednim rozwiązaniem jest zapoznanie się ze stronami internetowymi poszczególnych ambasad, ministerstw lub organizacji turystycznych, ponieważ każde z państw zwracających VAT ma indywidualne przepisy w tym zakresie. Niektóre, jak np. Szwajcaria, umożliwiają zwrot już na granicy, w Norwegii podstawą zwrotu jest wypełniona deklaracja celna, którą wysyłamy na adres sklepu, a ten zwraca pieniądze bezpośrednio na podane konto bankowe, w przypadku Republiki Południowej Afryki należy z rachunkami zgłosić się do specjalnego punktu na lotnisku.

Również turyści spoza Unii Europejskiej robiący zakupy w Polsce w specjalnie oznaczonych sklepach Tax Free mogą liczyć na odzyskanie VAT. Zgodnie z art. 126 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów w Polsce, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez nich poza terytorium Unii Europejskiej w bagażu osobistym podróżnego, mają wyłącznie podróżni będący osobami fizycznymi, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej. Zatem zwrot podatku może być dokonany jedynie podróżnemu zamieszkałemu w państwie trzecim. Zwrot podatku nie dotyczy nabycia paliw silnikowych.

Zwrot podatku może być dokonany, jeżeli podróżny wywiezie zakupione towary w stanie nienaruszonym poza terytorium Unii Europejskiej nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał zakupu i urząd celny potwierdził wywóz towarów na dokumencie wystawionym przez sprzedawcę (art. 128 ust. 1 i 2 ustawy). Potwierdzenia wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej nie zawsze będzie dokonywał polski urząd celny. W przypadku dokonania wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej, ale przez granicę z państwem trzecim w państwie członkowskim innym niż Polska, potwierdzenia wywozu towarów dokonywać będzie urząd celny w państwie członkowskim, przez który faktycznie towary zostały wywiezione poza Unię Europejską (art. 128 ust. 5).

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie minimalnej łącznej wartości zakupów, przy której podróżny może żądać zwrotu podatku od towarów i usług kwota łącznej wartości zakupów wraz z podatkiem VAT, wynikająca z dokumentu wystawionego przez jednego sprzedawcę, wynosi minimum 200 zł. Niezbędne dane, które powinien zawierać dokument stanowiący podstawę do dokonania zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, oraz stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej, a także określenia niezbędnych danych, które powinien zawierać dokument będący podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym.

Do dokumentu powinien być przymocowany wystawiony przez sprzedawcę paragon z kasy rejestrującej. Pamiętać należy również, że sprzedawcy oraz podmioty dokonujące zwrotu podatku podróżnemu mają prawo do pobrania od podróżnego prowizji od zwracanej kwoty podatku.

Bożena Sawicka