Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

August 3, 2018

Zwrot podatku VAT od towaru zakupionego przez kontrahenta spoza Unii

0 1060

Jesteśmy firmą kanadyjską, nabywamy w Polsce maszynę, która będzie służyć do produkcji wyrobów gotowych. Na terytorium Polski nie mamy żadnego stałego miejsca prowadzenia działalności, a nasza siedziba jest w Toronto. Maszyna, którą kupujemy będzie opodatkowana stawką 23%. Czy z tej faktury jest możliwe ubieganie się o zwrot VAT dla nas? Gdzie mogę złożyć odpowiednie dokumenty i jakie obowiązki ciążą na nas związane z powyższym zwrotem?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik po spełnieniu warunków może wystąpić z wnioskiem o zwrot podatku do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście nie później niż do dnia 30 września roku następującego po roku podatkowym, którego wniosek dotyczy. Do wniosku należy dołączyć fakturę, z której wynikać będzie wnioskowana kwota zwrotu podatku oraz oryginał zaświadczenia wydanego przez kraj siedziby Czytelnika, wskazującego, że jest podatnikiem podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze zarejestrowanym w  kraju siedziby.

UZASADNIENIE

Podmioty uprawnione z państw trzecich, w odniesieniu do nabytych przez nie na terytorium Polski towarów i usług, mogą ubiegać się o zwrot zapłaconego w kraju podatku VAT. Warunkiem jest, aby te towary i usługi, w kraju w którym rozliczają ten podatek, innym niż terytorium Polski, były przez te podmioty wykorzystywane do wykonywania czynności dających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przepis ten ma zastosowanie również do czynności dających prawo do odliczenia w części, wówczas podatnikowi przysługuje zwrot podatku wyliczony w takiej proporcji, w jakiej towary lub usługi związane są z wykonywaniem czynności dających prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z kolei podmiotami uprawnionymi do zwrotu podatku są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które w okresie za który występują o zwrot:

  • nie mają na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, z którego prowadzono transakcje gospodarcze, stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu,

  • nie dokonywały sprzedaży w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, eksportu oraz odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju.

Dodatkowo, warunkiem zwrotu jest, aby w/w podmioty były zarejestrowanymi podatnikami podatku od wartości dodanej w  państwie członkowskim siedziby.

Czytelnik, zobowiązany będzie do złożenia wniosku w formie pisemnej według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Wniosek powinien być złożony w języku polskim, do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście, nie później niż do dnia 30 września roku następnego po roku podatkowym, którego dotyczy. Do wniosku należy dołączyć oryginał faktury z której będzie wynikał powyższy zwrot podatku oraz oryginał zaświadczenia, wskazującego, że Czytelnik jest podatnikiem podatku od wartości dodanej lub podatku o  podobnym charakterze zarejestrowanym w kraju siedziby, wydanego przez organ podatkowy w  kraju siedziby. W sytuacji gdy wniosek składany byłby częściej niż jeden raz w roku podatkowym, zaświadczenia nie dołącza się do każdego wniosku, pod warunkiem że nie upłynął rok od dnia jego wydania oraz nie nastąpiły żadne zmiany. US po dokonaniu zwrotu podatku zwraca faktury podmiotowi uprawnionemu.

O  zwrot podatku można wystąpić za okres nie krótszy niż 3 miesiące i  nie dłuższy niż rok podatkowy lub za okres krótszy niż ostatnie 3 miesiące tego roku. Kwota wnioskowanego zwrotu nie może niższa niż kwota stanowiąca równowartość w  złotych:

1) 400 euro - w  przypadku gdy wniosek dotyczy okresu krótszego niż rok podatkowy, ale nie krótszego niż 3 miesiące,

2) 50 euro - w  przypadku gdy wniosek dotyczy całego roku podatkowego lub okresu krótszego niż ostatnie 3 miesiące tego roku.

Przeliczenia kwot wyrażonych w walucie euro dokonuje  się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, który obowiązuje w  ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wystawienia faktury.

Na tej podstawie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa – Śródmieście wydaje decyzję w terminie 4 miesięcy od dnia otrzymania wniosku wraz ze wszystkimi dokumentami, a następnie, nie później niż w terminie 10 dni roboczych od dnia wydania decyzji, dokonuje zwrotu uznanej kwoty podatku w złotych polskich na rachunek bankowy w Polsce albo w kraju siedziby.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 89 ust. 1 pkt 3, ust. 1a, ust. 1b, ust. 1d ustawy o VAT, Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2014 roku w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom.