Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , ROZLICZENIA VAT

November 1, 2017

Zwrot podatku VAT przy zawieszonej działalności

0 3941

Zawiązała się s.c., której przedmiotem działalności miała być sprzedaż usług przez utworzony portal dla firm kosmetyczno-fryzjerskich. Spółka zarejestrowała się do VAT. Firmy miały wykupić abonament i miały za to udostępnioną gotową stronę swojej firmy. Działalność Spółki została zawieszona z powodów osobistych wspólników. Nie doszło nigdy do osiągniecia przychodu z tytułu sprzedaży abonamentu, choć portal funkcjonował, został przyjęty na stan WNiP Spółki- 35 tys.zł. Obecnie Spółka jest zawieszona od roku i zapadła decyzja o likwidacji. Majątek Spółki to laptop i portal. Spółka wykazuje w deklaracji VAT 11.000 zł do zwrotu - głównie z tyt. nakładów poniesionych na utworzenie portalu. W remanencie końcowym nie wykazuje się WNiP. Czy Spółka może wystąpić o zwrot VAT i nie likwidować portalu? Czy sprzedaż w późniejszym okresie np. za pół roku spowoduje powstanie przychodu i obowiązku zapłaty VAT? Jak prawidłowo rozliczyć VAT przy likwidacji działalności? Czy występując o zwrot należy odwiesić DG?

ODPOWIEDŹ

Spółka może wystąpić o zwrot podatku i przy tym nie musi likwidować portalu ani odwieszać działalności. Jeśli będą Państwo zamierzali sprzedawać swoje usługi, należy odwiesić działalność i wówczas powstanie obowiązek zapłaty VAT od sprzedaży. Przy likwidacji działalności należy rozliczyć VAT od remanentu w ostatniej składanej deklaracji VAT. W tej  deklaracji można też ująć podatek naliczony przeniesiony z poprzednich miesięcy, wykazywany w deklaracjach  przed zawieszeniem działalności.

UZASADNIENIE

 1. Zwrot podatku

Zgodnie z art.87 ust.5a ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art.86 ust.8 pkt 1, podatnikowi przysługuje, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z  deklaracją podatkową, zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z  prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w  terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, z  zastrzeżeniem art. 86 ust.19. Na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu, o  którym mowa w  zdaniu pierwszym, w  terminie 60 dni, jeżeli podatnik złoży w  urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe. Przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a-2c oraz  ust. 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Aby w trakcie zwieszenia  działalności  zrealizować przysługujące prawo do odliczenia podatku naliczonego można:

  • złożyć w okresie zawieszenia działalności deklarację wraz z umotywowanym wnioskiem wykazując podatek naliczony do zwrotu w terminie 180 dni (art.87 ust.5a ustawy o VAT), a we wniosku należy podać powody, dla których chcemy odzyskać podatek,

  • złożyć w okresie zawieszenia działalności deklarację wraz z umotywowanym wnioskiem oraz zabezpieczeniem majątkowym, wykazując podatek naliczony do zwrotu w terminie 60 dni (art.87 ust.5a ustawy o VAT).

Występując o zwrot podatku nie ma obowiązku likwidacji portalu ani odwieszania działalności.

 2. Sprzedaż usług w późniejszym okresie

Prosimy pamiętać, że zgodnie z zapisem art.14a ust.3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jeśli będą Państwo zamierzali sprzedawać swoje usługi, należy odwiesić działalność.

Wówczas powstanie obowiązek zapłaty VAT od sprzedaży, bowiem zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT, odpłatne swiadczenie usług podlega opodatkowaniu.

 3. Jak prawidłowo rozliczyć portal przy likwidacji działalności

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółek niemających osobowości prawnej (np. spółek cywilnych), którzy są zarejestrowani w ewidencji działalności gospodarczej, muszą zawiadomić organ ewidencyjny o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej. Zgłoszenia dokonuje się poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1.

Na mocy art.14 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, w przypadku:

  • rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;

  • zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art.15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art.96 ust.6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Powyższy przepis dotyczy towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art.14 ust.4 ustawy o VAT). W przypadku likwidacji działalności przez osoby fizyczne lub spółkę nieposiadającą osobowości prawnej obowiązkiem podatnika jest:

  • sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art.14 ust.5 ustawy o VAT);

  • załączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień likwidacji działalności.

Obowiązek podatkowy w przypadku, o którym mowa powyżej, powstaje w dniu rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (art.14 ust.6 ustawy o VAT). Zgodnie z art.14 ust.8 ustawy o VAT podstawą opodatkowania towarów podlegających spisowi z natury jest ich wartość ustalona zgodnie z art.29a ust.2 ustawy, czyli cena ich nabycia (bez podatku), a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia, określony w momencie dostawy tych towarów. Od ustalonej podstawy opodatkowania kwotę podatku należy obliczyć na takich samych zasadach, jakie miałyby zastosowanie w przypadku sprzedaży towarów ujętych w tym spisie. A zatem stawka podatku i kwota podatku VAT będą uzależnione od rodzaju towaru. Głównie będzie miała zastosowanie stawka podstawowa, która obecnie wynosi 23%. W zależności od rodzaju towarów można zastosować 8% lub 5%, a także zwolnienie z podatku.

W przypadku Czytelnika, w remanencie końcowym należy wykazać laptop o wartości ustalonej zgodnie z art.29a ust.2 i opodatkować wg stawki 23% (art.41 ust.1

Należy rozliczyć VAT od remanentu w ostatniej składanej deklaracji VAT. W tej  deklaracji można też ująć podatek naliczony, przeniesiony z poprzednich miesięcy, wykazywany w deklaracjach  przed zawieszeniem działalności.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowane stawką 23% należy wykazać w pozycji 19 wartość netto i w pozycji 20 podatek należny, kwotę podatku należnego od towarów i usług objętych spisem z natury, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy należy wykazać w pozycji 36, kwotę nadwyżki z poprzedniej deklaracji należy wykazać w poz. 42.

 Jan Falkowski

Podstawa prawna: art. 14, art. 29a ust.2, art.41 ust.1, art. 87 ust.5a, art.146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.