Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , BUDOWNICTWO , WAŻNE TEMATY

January 2, 2012

Zwrot VAT od materiałów budowlanych – pytania i odpowiedzi

0 1076

Opracowanie na podstawie najczęstszych pytań dotyczących zwrotu VAT od materiałów budowlanych.

Na jakiej podstawie przysługuje zwrot VAT za zakup materiałów budowlanych?

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (dalej: „ustawa”), osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych (dalej: „zwrot podatku VAT”) w związku z:

1) budową budynku mieszkalnego;

2) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;

3) remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Od czego i na jakiej podstawie przysługuje zwrot VAT?

Zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. Zwrot dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT ze stawką podstawową.

Komu przysługuje zwrot VAT?

Prawo do zwrotu podatku VAT przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, których dotyczy przedmiot zwrotu podatku VAT (np. budowa budynku mieszkalnego) jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem (jeśli podatnik prowadził działalność deweloperską lub budowlano remontową).

Ponadto prawo do zwrotu, przysługuje, pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada:

1) prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w ustawie;

2) pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

W przypadku osoby fizycznej pozostającej w związku małżeńskim w dniu poniesienia wydatków, kwota zwrotu, dotyczy łącznie obojga małżonków. Ponadto jeżeli:

1) przed zawarciem związku małżeńskiego, osoba fizyczna otrzymała kwotę zwrotu, to kwotę zwrotu obliczoną zgodnie z przyjętymi zasadami ogólnymi, pomniejsza się o kwoty uprzednio otrzymane;

2) w czasie trwania związku małżeńskiego lub do momentu orzeczenia przez sąd separacji, osoba fizyczna otrzymała kwotę zwrotu, a następnie związek małżeński ustał lub sąd orzekł separację, przysługującą jej kwotę zwrotu pomniejsza się o 50% kwoty uprzednio otrzymanej, jeżeli składany był wspólny wniosek małżonków, lub o kwotę otrzymanego zwrotu, jeżeli składany był odrębny wniosek.

Czy są jakieś ograniczenia w zakresie zwrotu podatku VAT?

Kwota zwrotu podatku VAT jest limitowana. I tak, kwota zwrotu jest co do zasady równa, 68,18% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur (dla stawki 22%), nie więcej jednak niż 12,295% kwoty stanowiącej iloczyn:

1) 70 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu, w przypadku inwestycji związanych z wydatkami, wymagających pozwolenia na budowę;

2) 30 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu, w przypadku inwestycji związanych z wydatkami, niewymagających pozwolenia na budowę.

UWAGA: W przypadku, gdy stawka wynikająca z faktury jest wyższa niż 22% powyższe procentowe limity wyniosą odpowiednio:

• dla stawki 23% - 65,22% kwoty VAT nie więcej niż iloczyn 12,195% metrów kwadratowych powierzchni (70m2 lub 30m2)

• dla stawki 24% - 62,50% kwoty VAT nie więcej niż iloczyn 12,097% metrów kwadratowych powierzchni (70m2 lub 30m2)

• dla stawki 25% - 60% kwoty VAT nie więcej niż iloczyn 12% metrów kwadratowych powierzchni (70m2 lub 30m2)

Cena 1m2 powierzchni, o której mowa powyżej jest ustalana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Ostatni komunikat w tej sprawie został ogłoszony w dniu 21 listopada 2011, i zgodnie z nim cena 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za III kwartał 2011 r. wyniosła 3.988 zł tj. o 169 zł więcej niż za kwartał poprzedzający.

W jaki sposób wnioskować o zwrot VAT?

Zwrot podatku VAT dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej złożony w urzędzie skarbowym. Jeżeli osoba fizyczna pozostaje w związku małżeńskim, wniosek może być złożony wspólnie z małżonkiem lub odrębnie przez każdego z małżonków. Jeżeli małżonkowie składają odrębne wnioski, do różnych urzędów skarbowych, są jednocześnie obowiązani zawiadomić o złożeniu wniosku urząd skarbowy właściwy dla złożenia wniosku przez małżonka.

Kiedy i jak często można składać wniosek o zwrot VAT?

Wniosek, o zwrot podatku VAT może być składany nie częściej niż raz w roku.

Czy są jakieś szczególne wymagania co do zawartości wniosku?

Wniosek o zwrot podatku VAT powinien zawierać co najmniej:

1) imię i nazwisko, identyfikator podatkowy, a w przypadku gdy osobie fizycznej składającej wniosek nie nadano go – rodzaj i numer dokumentu tożsamości tej osoby, w tym również wystawionego w państwie innym niż Rzeczpospolita Polska, adres zamieszkania osoby fizycznej, a w przypadku małżonków – obojga małżonków;

2) wskazanie właściwego urzędu skarbowego, do którego kierowany jest wniosek;

3) rodzaj poniesionych wydatków;

4) rok rozpoczęcia inwestycji;

5) wykaz faktur oraz wartość poniesionych wydatków na cele przewidziane ustawą;

6) kwotę zwrotu, obliczoną zgodnie ustawą;

7) oświadczenie o zakresie przeprowadzonego remontu, jeżeli roboty te nie wymagają pozwolenia na budowę;

8) wskazanie sposobu wypłaty kwoty zwrotu; jeżeli wypłata ma nastąpić na rachunek bankowy – wskazanie numeru rachunku osoby fizycznej składającej wniosek, a w przypadku wspólnego wniosku małżonków – numeru rachunku obojga lub jednego z nich, na który ma być dokonany zwrot;

9) podpis osoby fizycznej ubiegającej się o zwrot wydatków, a w przypadku małżonków – podpisy obojga małżonków bez względu na sposób złożenia wniosku: wspólnie z małżonkiem albo odrębnie przez każdego z małżonków.

Do wniosku, o którym mowa powyżej, należy załączyć kopię:

1) pozwolenia na budowę;

2) dokumentu potwierdzającego tytuł prawny osoby fizycznej do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (w przypadku remontu);

2) faktur dokumentujących poniesione wydatki, przewidziane ustawą.

UWAGA: Dla podatników dostępne są specjalne formularze wniosku o zwrot podatku VAT – formularze VZM-1 wraz z załącznikami. Należy podkreślić, iż nie są one obowiązkowe, niemniej są powszechnie stosowane, gdyż zawierają wszystkie niezbędne pola do wypełnienia, które przewiduje ustawa.

Jak długo trzeba czekać na zwrot VAT?

W terminie 4 miesięcy od daty złożenia wniosku, urząd skarbowy wydaje decyzję w sprawie zwrotu podatku VAT. Jeżeli prawidłowość złożonego przez osobę fizyczną wniosku, o którym mowa powyżej, nie budzi wątpliwości, urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty wykazanej we wniosku bez wydania decyzji. Kwota zwrotu podlega wówczas wypłaceniu w terminie 25 dni od dnia doręczenia decyzji, o której mowa powyżej lub w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku, jeżeli decyzji nie wydawano.

Porada została oparta o treść przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Michał Iwanina

Biegły Rewident