Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Otrzymałem z urzędu wezwanie w celu dostarczenia rachunku bankowego dla potrzeb zwrotu podatku VAT. Czy w związku z tym, że obecnie mam zawieszoną działalność gospodarczą urząd nie może dokonać zwrotu podatku przekazem pocztowym (jak w przypadku nadpłaty z zeznania rocznego)?

ODPOWIEDŹ

Nie, zwrot podatku od towarów i usług przez urząd skarbowy nie może zostać dokonany przekazem pocztowym.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.87 ust.1 I 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zwrot różnicy podatku, następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa W ustawie z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników lub na wskazany przez podatnika rachunek banku lub na rachunek spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, jako zabezpieczenie udzielanego przez ten bank lub przez tę kasę kredytu, na podstawie złożonego przez podatnika, do naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do złożenia deklaracji podatkowej, pisemnego, nieodwołalnego upoważnienia organu podatkowego, potwierdzonego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową udzielających kredytu, do przekazania tego zwrotu.

Zatem, zwrot z urzędu podatku od towarów i usług nie może zostać dokonany przekazem pocztowym.

Zgodnie z art. 14a ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy.

Z art. 14a ust. 3 tej ustawy wynika, że w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie ma prawa wykonywania działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Nie wyklucza to jednak podejmowania pewnych czynności, między innymi, przedsiębiorca ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej (art. 14a ust. 4 pkt 2). W okresie zawieszenia działalności podatnik na podstawie art. 99 ust. 7a ustawy o VAT nie ma obowiązku składania deklaracji VAT, jednak chcąc odliczyć VAT z faktur otrzymanych podczas zawieszenia (dotyczących umów zawartych przed zawieszeniem i służących czynnościom opodatkowanym) powinien złożyć deklarację VAT za odpowiedni okres i ma prawo do zwrotu bezpośredniego podatku.

W opisanym przypadku, ponieważ nie zgłosiliście Państwo do urzędu rachunku bankowego na jaki należy dokonać zwrotu podatku urząd prawidłowo wezwał do jego dostarczenia. Zgłoszenia rachunku bankowego należy dokonać składając w urzędzie formularz aktualizacyjny.

Magdalena Misiak