Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Proszę o pomoc w sprawie zwrotu podatku VAT w terminie 60 dni. W deklaracji za marzec 2017 wykazałam tylko samą sprzedaż towaru w ramach WDT ze stawką 0%. Nie miałam sprzedaży krajowej. Składając deklarację nie dołączyłam wniosku VAT-ZZ. Czy w związku z brakiem tego załącznika będę musiała ponownie złożyć korektę? Czy mogę dosłać ten załącznik i termin zostanie zachowany? Czy jednak wszystko się przesunie? Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam zwrotu VAT.

ODPOWIEDŹ

W opisanej sytuacji Czytelniczka nie ma obowiązku składać wniosku o zwrot podatku VAT-ZZ.

UZASADNIENIE

W przypadku, gdy kwota podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym jest wyższa od kwoty podatku należnego podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Co do zasady zwrot różnicy podatku na rachunek bankowy następuje w terminie 60 dni lub, w przypadku podatników dokonujących dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonujących sprzedaży opodatkowanej, na umotywowany wniosek,przysługuje im zwrot kwoty podatku naliczonego, o  której mowa w  art. 86 ust.  8 pkt  1, w  terminie 60 dni.

Z kolei w przypadku gdy podatnik nie wykonał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności wymienionych w art. 86 ust. 8 pkt 1, na jego umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją podatkową, przysługuje mu zwrot kwoty podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu od podatku należnego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na terytorium kraju lub poza tym terytorium, w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia, z zastrzeżeniem art. 86 ust. 19, chyba że złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe, wówczas na pisemny wniosek podatnika urząd skarbowy dokonuje zwrotu w terminie 60 dni. Zwrot może również zostać dokonany w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, po złożeniu wraz z deklaracją wniosku oraz po spełnieniu łącznie wymienionych w art. 87 ust. 6 warunków (art. 87 ust.2, ust. 5, ust. 5a, ust. 6 ustawy o VAT).

Z kolei, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlega wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, a z art. 42 ust.1 ustawy wynika, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu stawką VAT w wys. 0% przy spełnieniu określonych warunków. Zatem w deklaracji VAT za marzec 2017 wykazała Pani sprzedaż opodatkowaną w kraju w wysokości 0%, a w związku z tym przysługuje Pani zwrot wynikający z deklaracji w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy bez konieczności składania wniosku o zwrot.

W pewnych sytuacjach naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć termin zwrotu wynikający z art. 87 ust. 2 ustawy. Dzieje się tak w sytuacji, gdy zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, wówczas termin zwrotu zostaje przedłużony do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanej w  ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego. W takiej jednak sytuacji, organ najpóźniej przed dniem upływu terminu do dokonania zwrotu podatku winien dostarczyć podatnikowi postanowienie o przedłużeniu tego zwrotu. Również w sytuacji, gdyby np. okazało się że Czytelniczka przez pomyłkę nie wypełniła w deklaracji odpowiedniej pozycji ze wskazaniem terminu zwrotu lub w przypadku jakiejkolwiek pomyłki organ winien skontaktować się z Panią pisemnie lub telefonicznie w celu skorygowania deklaracji. Wówczas termin zwrotu liczony jest „na nowo” od dnia złożenia korekty rozliczenia.

Do dnia dzisiejszego Czytelniczka nie otrzymała powyższego zwrotu, dlatego też należałoby skontaktować się w tej sprawie z właściwym urzędem skarbowym i wyjaśnić, jaka jest przyczyna braku zwrotu VAT w ustawowym terminie.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7 (17) w pozycji 21 należy wykazać wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, w pozycji 45 wartość netto i w pozycji 46 podatek naliczony z tytułu nabycia towarów i usług, w pozycji 51 razem kwotę podatku naliczonego do odliczenia, w pozycji 56 nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, w pozycji 57 kwotę do zwrotu na rachunek bankowy wskazany przez podatnika oraz w pozycji 59 kwotę do zwrotu w terminie 60 dni, natomiast w części G – informacja o załącznikach w pozycji 66 – należy zaznaczyć pkt 2 „Nie”

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 2 pkt 22, art. 5 ust. 1 pkt 5, art. 87 ust.1, ust.2 – 2c, ust. 5, ust. 5a i ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.