Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

September 26, 2011

Zwrot VAT zapłaconego w innym państwie unii europejskiej

0 1109

Pamiętaj: 30 września mija termin składania wniosków o zwrot VAT zapłaconego w innym państwie Unii Europejskiej w 2010 roku.

Podatnicy podatku od towarów i usług zarejestrowani w Polsce, którzy zapłacili podatek od wartości dodanej w innym kraju Unii Europejskiej, mogą ubiegać się o zwrot tego podatku na podstawie art.89 ust.1h ustawy o podatku od towarów i usług, poprzez złożenie wniosku za pomocą środków komunikacji elektronicznej, za pośrednictwem właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego. Organ podatkowy dokonuje wstępnej weryfikacji złożonego wniosku i, jeżeli weryfikacja ta przebiegnie pomyślnie, przesyła wniosek do państwa członkowskiego, w którym został zapłacony VAT.

Wniosek należy złożyć nie później niż do dnia 30 września roku następującego po roku podatkowym, którego wniosek dotyczy. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisami dyrektywy Rady 2008/9/WE określającej szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej, przewidzianego w dyrektywie 2006/112/WE, podatnikom niemającym siedziby w państwie członkowskim zwrotu, lecz mającym siedzibę w innym państwie członkowskim, podmiot ubiegający się o zwrot VAT zapłaconego w innym kraju Unii Europejskiej musi spełniać następujące warunki:

1) być podatnikiem, o którym mowa w art.15 ustawy o podatku od towarów i usług;

2) nie korzystać ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług;

3) dokonywać czynności, w stosunku do których na podstawie przepisów krajowych przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego. Podatnik może ubiegać się o zwrot jedynie tej części podatku VAT zapłaconego w innym kraju Unii Europejskiej, która wynika z nabycia towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania przez niego czynności dających prawo do obniżenia podatku;

4) podczas okresu zwrotu nie posiadać siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w państwie członkowskim zwrotu, a w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności, nie posiadać tam stałego miejsca zamieszkania ani zwykłego miejsca pobytu;

5) podczas okresu zwrotu nie dostarczać towarów ani nie świadczyć usług w państwie członkowskim zwrotu, poza pewnymi wyjątkami dotyczącymi usług transportu i usług pomocniczych oraz dostawy towarów i usług na rzecz osoby zobowiązanej do zapłaty VAT na podstawie art.194-197 i 199 dyrektywy 2006/112/WE.

Zwrot VAT nie przysługuje w odniesieniu do:

1) kwot VAT, które według ustawodawstwa państwa członkowskiego zwrotu zostały nieprawidłowo zafakturowane;

2) kwot VAT zafakturowanych w odniesieniu do towarów, których dostawa jest, lub może być, zwolniona na mocy art. 138 lub art. 146 ust. 1 lit. b) dyrektywy 2006/112/WE.

Przepisy art.16 i 17 dyrektywy 2008/9/WE nakładają również ograniczenia czasowe i kwotowe w odniesieniu do składania wniosków o zwrot VAT zapłaconego w innym kraju Unii Europejskiej. Zgodnie z tymi przepisami:

• okres zwrotu nie może być dłuższy niż rok kalendarzowy ani krótszy niż trzy miesiące kalendarzowe.

• okres zwrotu może być krótszy niż trzy miesiące kalendarzowe, kiedy okres ten dotyczy pozostałej części roku kalendarzowego (ostatnich trzech miesięcy roku).

Postulowana kwota zwrotu nie może być mniejsza niż:

• 400 EUR lub jej równowartość w walucie krajowej, jeżeli okres zwrotu odnosi się do okresu krótszego niż rok kalendarzowy, ale nie krótszego niż trzy miesiące,

• 50 EUR lub jej równowartość w walucie krajowej, jeżeli okres zwrotu odnosi się całego roku kalendarzowego lub okresu krótszego niż ostatnie trzy miesiące roku.

Szczegółowe informacje, jakie powinien zawierać wniosek o zwrot podatku zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2009 roku w sprawie wniosków o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej.

Ewa Konarska