Prace prowadzone w ramach termomodernizacji budynku mieszkalnego, korzystają ze stawki 8%, pod warunkiem, że są wykonywane w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT.
Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 7 sierpnia 2013 roku nr IPTPP1/443-346/13-4/RG.
Sytuacja Podatnika
O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która buduje węzły cieplne z własnych materiałów zgodnie z posiadanymi projektami. Powyższa usługa obejmuje swoim zakresem: zakup materiałów do budowy węzłów cieplnych, montaż (budowa) węzła cieplnego zgodnie z posiadanym projektem, dostawa kompletnego węzła kompaktowego do budynku odbiorcy, połączenie węzła kompaktowego z nową siecią ciepłowniczą wysokoparametrową, wykonanie instalacji zasilania i sterowania węzła kompaktowego, uruchomienie i regulacja węzła kompaktowego.
Następnie węzeł jest transportowany do wskazanego przez nabywcę pomieszczenia budynku, gdzie następuje przyłączenie węzła cieplnego do przyłącza ciepłowniczego oraz do instalacji elektrycznej. Po wykonaniu tych czynności spisywany jest protokół odbioru i wystawiana jest faktura. Wymieniona usługa zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług mieści się w grupie 43.22.12.0 „Roboty związane z wykonywaniem instalacji cieplnych, wentylacyjnych i klimatycznych”.
Wątpliwości Spółki dotyczą zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT dla świadczonej usługi montażu węzła cieplnego.
Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej
Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż powyższe usługi są dokonywane w ramach prowadzonej przez inwestora termomodernizacji budynku mieszkalnego. Ponadto wszystkie prace wykonywane są przez pracowników Spółki i dotyczą budynków jednorodzinnych oraz bloków mieszkalnych, których zarządcą są wspólnoty mieszkaniowe.
Zatem, jak wynika z art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, preferencyjną stawkę podatku VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż przepisy ustawy nie uzależniają stosowania stawki 8% od złożenia przez nabywcę usługi oświadczenia o wykonaniu usługi na rzecz budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Dlatego też, w przypadku niezłożenia takiego oświadczenia, jeżeli czynności faktycznie dotyczą budowy obiektów objętych społecznym programem mieszkaniowym, stawka ta także znajdzie zastosowanie.
Podstawa prawna: art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.