Mam certyfikat księgowego i prowadząc działalność gospodarczą jako biuro rachunkowe mam prawo wykonywać tzw. czynności doradztwa podatkowego, m.in. prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, prowadzenie ewidencji podatkowych i składanie zeznań w imieniu podatników, płatników. Słyszałam różne opinie, więc proszę o odpowiedź czy w takim razie muszę być „vatowcem”? W ramach prowadzonej działalności nie będę doradzała ani wydawała fachowych opinii.
ODPOWIEDŹ
Czytelniczka słusznie zauważyła, iż opinie odnośnie konieczności zarejestrowania na VAT w przypadku świadczenia usług doradztwa podatkowego są podzielone. Zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa nie obejmuje zwolnienie z podatku VAT w zakresie określonym ustawą.
Mając na uwadze przedstawione pytanie należy rozważyć, czy prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji podatkowych itp. wchodzi w zakres czynności doradczych. W tym celu należy w pierwszej kolejności sięgnąć do ustawy o doradztwie podatkowym, zgodnie z którą (patrz art. 2 ust.1) czynności doradztwa podatkowego obejmują:
1) udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami;
2) prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie;
3) sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie;
4) reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1.
Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji podatkowych itp. jest uznane przez ustawę za czynność doradztwa, a w tym konkretnym przypadku doradztwa podatkowego. Ponadto należy pamiętać iż dla celów podatku VAT decydująca jest klasyfikacja statystyczna. I tak zgodnie z wykazem PKWiU 2008, usługi doradztwa podatkowego są wymienione specyficznie pod symbolem 69.20.3. (zgodnie z opisem grupowanie to obejmuje usługi doradztwa podatkowego i przygotowywania wszelkiego rodzaju deklaracji podatkowych dla przedsiębiorstw np. deklaracji VAT).
Biorąc pod uwagę obecny stan prawny oraz obowiązujące klasyfikacje statystyczne, należałoby uznać, iż wykonując czynności doradztwa podatkowego, nie można korzystać z podmiotowego zwolnienia z podatku VAT. Oczywiście można rozważać czy wykonywane przez biuro rachunkowe czynności są zgodne ze słownikową definicją „doradztwa”, niemniej powołane powyżej przepisy nie pozostawiają wątpliwości w omawianym zakresie.
Michał Iwanina
Biegły Rewident