Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

5 marca 2019

NR 87 (Marzec 2019)

Czy otrzymana przez Gminę refundacja podlega opodatkowaniu VAT

0 1011

Gmina (czynny podatnik VAT) zawarła umowę o dofinansowanie Projektu „Odnawialne Źródła Energii w Gminie” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zaplanowano zakup 380 kolektorów słonecznych na budynkach gospodarstw domowych i 46 kotłów na biomasę w budynkach gospodarstw domowych, których właścicielami są mieszkańcy Gminy, oraz 4 instalacje fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej (Publiczne Szkoły Podstawowe). W 2018 roku zrealizowano zadanie w postaci 380 szt. kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych których powierzchnia nie przekracza 300 m2. Gmina zawarła umowy użyczenia nieruchomości, na których zostały montowane kolektory słoneczne celem oszacowania wielkości i ilości paneli, spełniających wymogi określone w zadaniach. Następnie z mieszkańcami biorącymi udział w zadaniu zostały zawarte umowy cywilnoprawne, określające warunki użyczenia nieruchomości dla potrzeb realizacji projektu, oraz organizacyjno-finansowe wzajemne zobowiązania stron dotyczące montażu przedmiotowych urządzeń. Wpłaty dokonane przez mieszkańców na rzecz Gminy są bezzwrotnym wkładem własnym, dającym możliwość skorzystania z warunków projektu. Wartość zaliczki udzielonej Beneficjentowi przeznaczona została na pokrycie części wydatków kwalifikowalnych - nabywcą faktur dokumentujących nabycie towarów i wykonanie usług dla realizacji projektu jest Gmina. Wpłaty mieszkańców i otrzymana dotacja zostały opodatkowane VAT, a podatek naliczony został w całości odliczony. W grudniu 2018 roku Gmina wystąpiła z wnioskiem o refundację 80% kwot wydatków kwalifikowanych poniesionych na działania informacyjno-promocyjne. Czy w Państwa opinii otrzymana refundacja powinna podlegać opodatkowaniu, analogicznie do otrzymanej dotacji na zakup i montaż kolektorów słonecznych dla mieszkańców?  Naszym zdaniem nie, bo otrzymana refundacja nie ma bezpośredniego wpływu na cenę towarów i świadczonych usług przez podatnika tj, zakup i montaż instalacji solarnych na budynkach mieszkańców, ponieważ związana jest z kosztami pośrednimi zadania?

Odpowiedź

Refundacja ta nie podlega opodatkowaniu VAT, bowiem nie jest ona związana z konkretną dostawą towaru lub konkretnym świadczeniem usługi.

Uzasadnienie

Podstawową zasadę opodatkowania dotacji wyznacza art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z powołanym przepisem, podstawą opodatkowania (...) jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Dla określenia, czy dane dotacje (subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze) są, czy też nie są opodatkowane, istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania. Z treści powołanego wyżej przepisów wynika, że w sytuacji, gdy podatnik, w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, otrzymuje dofinansowanie (dotację, subwencję), stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający element podstawy opodatkowania z tytułu danej dostawy lub świadczenia.

Kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy.

Zatem:

 

  • włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce wówczas, gdy jest to dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze, związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi; do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi (otrzymane dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych),

  • nie jest podstawą opodatkowania ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi.

 

Przepis art. 29a ust. 1 ustawy jest odpowiednikiem art. 73 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, zgodnie z którym podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług od nabywcy, usługobiorcy lub osob...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.