Czy w ramach czynności sprawdzających z zakresu zwrotu VAT urzędnicy mogą prosić o informacje, takie jak sposób finansowania działalności gospodarczej i skąd podatnik miał środki na rozpoczęcie działalności?
Odpowiedź
Naczelnik urzędu skarbowego nie ma uprawnień do żądania informacji od podatnika o posiadanych środkach na rozpoczęcie działalności. Czynności sprawdzające przy zwrocie VAT mają jedynie na celu kontrolę poprawności formalnej i rachunkowej złożonej deklaracji. W przypadku powzięcia wątpliwości przez urząd skarbowy powinna być wszczęta kontrola podatkowa.
Uzasadnienie
Na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy o VAT zwrot różnicy podatku następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanej w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. Weryfikacja zasadności zwrotu różnicy podatku może obejmować sprawdzenie rozliczenia podatnika, rozliczeń innych podmiotów biorących udział w obrocie towarami lub usługami, będącymi przedmiotem rozliczenia podatnika, oraz sprawdzenie zgodności tych rozliczeń z faktycznym przebiegiem transakcji.
Co do zakresu czynności sprawdzających, jakie może wobec podatnika prowadzić urząd skarbowy, należy sięgnąć do przepisów Ordynacji podatkowej. W myśl art. 274 przedmiotowej ustawy organy podatkowe pierwszej instancji dokonują czynności sprawdzających mających na celu:
- sprawdzenie terminowości:
- składania deklaracji,
- wpłacania podatków, w tym również pobieranych przez płatników oraz inkasentów;
- stwierdzenie formalnej poprawności dokumentów wymienionych w pkt 1;
- ustalenie stanu faktycznego w zakresie niezbędnym do stwierdzenia zgodności z przedstawionymi dokumentami;
- weryfikację poniesionych przez podatnika wydatków i uzyskanych przychodów (dochodów) opodatkowanych lub pr...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
- Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
- Nielimitowane konsultacje
- ...i wiele więcej!
Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.